Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Држављанин БиХ заточен у Ираку, пријети му смртна казна Штампај Пошаљи
Субота, 06 јул 2019
Аутор: Милица Вучетић | Извор: ЦНН, Н1 | 05.07.2019.

У ирачком затвору, у Ербилу, налази се и један држављанин Босне и Херцеговине, ексклузивно сазнаје Н1. Због припадности тзв. Исламској држави пријети му смртна казна. Надлежне институције у БиХ упознате са овим случајем, а детаљнијих званичних информација немају.

Један држављанин Босне и Херцеговине налази се у затвору у ирачком граду Ербилу. У фебруару 2015. године из Њемачке је отишао у Сирију и прикључио се такозваној Исламској држави.

Према сазнањима Н1, која су потврђена у надлежним полицијским агенцијама, ради се о 29-годишњем Мухамеду Х. Надлежне службе располажу информацијама да је ухапшен на подручју Ирака.

Из Министарства спољних послова БиХ за Н1 су навели да се као припадник ИСИЛ-а предао ирачким снагама након офанзиве на град Мосул.

Но, постоје и наводи да су се Мухамед Х. и држављанка Њемачке, са којом је раније ступио у шеријатски брак, одлучили на бијег са територије ИСИЛ-а у Сирији и предали курдским снагама које су их спровеле у затвор у Ербилу.

"Државна агенција за истраге и заштиту располаже са непотврђеним сазнањима да се на подручју Ирака налази један држављанин Босне и Херцеговине (наведен у вашем упиту) који је заробљен од стране ирачких оружаних снага. Обавјешавамо Вас да против наведеног лица, а након подношења извјештаја о почињеном кривичном дјелу од стране СИПА-е, Тужилаштво Босне и Херцеговине води истрагу. Према нашим сазнањима, од стране NCB Interpol Wisbaden, у мају 2015. године, расписна је међународна потјерница у циљу лишења слободе лица наведеног у вашем упиту", саопштено је за Н1 из СИПА-е.

Из Министарства спољних полова БиХ за Н1 наводе да се ухапшени, а ни његови правни заступници нису званично обратили за конзуларну помоћ или заштиту Амбасади БиХ у Аману. Овом бх. министарству званично нису позната дјела за која се Мухамед Х. терети.

"Из контакта са члановима породице сазнали смо да им је омогућен телефонски контакт, а посредовањем Амбасаде БиХ у Аману и Амбасаде Републике Ирак у Аману добијена је дозвола за посјету. Како је Међународни Црвени крст ангажован на рјешавању проблема страних држављана заточених у ирачким затворима, представници Амбасаде БиХ у Аману су у контакту са представницима Црвеног крста у Аману са циљем прибављања више информација и квалитетнијег обављања послова конзуларне заштите", наведено је из Министарства спољних послова БиХ.

Медији су извијестили да је почетком 2018. године држављанка Њемачке прва страна држављанка која је у Ираку осуђена на смрт вјешањем због припадности ИСИЛ-у. Но, један број смртних казни касније је преиначен у доживотне. Службене статистике о броју пресуда у Ираку још увијек нема, а одређени подаци говоре о стотинама случајева. Организације за људска права упозоравале су на хитност у поступању и недосљедност током суђења за тероризам у Ираку. На смртну казну због припадности ИСИЛ-у осуђено и 11 држављана Француске. Ниједна пресуда, за сада, није извршена.

"Генерално говорећи, притвореници немају приступ основним правима. Постоји примјена смртне казне и екстремна претрпаност затвора. Због тога, свака земља која пребаци своје држављане у Ирак то ради илегално јер их на тај начин не штите од тортуре и смртне казне. Зато позивамо земље да ураде све оно што могу како би осигурале повратак својих држављана и да онда проведу прописане истраге и суђења - уколико утврде да су почињени злочини, али да то учине у националним системима", поручила је Belkis Wille, експерт HRW за Ирак и Катар (Беирут).

ЦНН-ова новинарка Arwa Damon у марту је у Багдаду разговарала са четворицом осуђеника на смртну казну због припадности ИСИЛ-у. Судија и портпарол вишег ирачког суда новинарки је рекао да се придржава међународних стандарда и поштује ирачке антитерористичке законе.

"Када некога осудим на смртну или доживотну казну - жртвама дајем заслужену правду, а друштву лекцију", изјавио је у марту 2019. годинеAbdul Sattar al-Birqdar, судија и портпарол вишег суда у Ираку.

Human Rights Watch упозорава на поступање према женама и дјеци којих је, како наводе, преко 700 у ирачким затворима.



http://ba.n1info.com/Vijesti/a354700/Drzavljanin-BiH-zatocen-u-Iraku.html






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >