Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Исламски екстремизам arrow Држављанин БиХ заточен у Ираку, пријети му смртна казна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Држављанин БиХ заточен у Ираку, пријети му смртна казна Штампај Пошаљи
Субота, 06 јул 2019
Аутор: Милица Вучетић | Извор: ЦНН, Н1 | 05.07.2019.

У ирачком затвору, у Ербилу, налази се и један држављанин Босне и Херцеговине, ексклузивно сазнаје Н1. Због припадности тзв. Исламској држави пријети му смртна казна. Надлежне институције у БиХ упознате са овим случајем, а детаљнијих званичних информација немају.

Један држављанин Босне и Херцеговине налази се у затвору у ирачком граду Ербилу. У фебруару 2015. године из Њемачке је отишао у Сирију и прикључио се такозваној Исламској држави.

Према сазнањима Н1, која су потврђена у надлежним полицијским агенцијама, ради се о 29-годишњем Мухамеду Х. Надлежне службе располажу информацијама да је ухапшен на подручју Ирака.

Из Министарства спољних послова БиХ за Н1 су навели да се као припадник ИСИЛ-а предао ирачким снагама након офанзиве на град Мосул.

Но, постоје и наводи да су се Мухамед Х. и држављанка Њемачке, са којом је раније ступио у шеријатски брак, одлучили на бијег са територије ИСИЛ-а у Сирији и предали курдским снагама које су их спровеле у затвор у Ербилу.

"Државна агенција за истраге и заштиту располаже са непотврђеним сазнањима да се на подручју Ирака налази један држављанин Босне и Херцеговине (наведен у вашем упиту) који је заробљен од стране ирачких оружаних снага. Обавјешавамо Вас да против наведеног лица, а након подношења извјештаја о почињеном кривичном дјелу од стране СИПА-е, Тужилаштво Босне и Херцеговине води истрагу. Према нашим сазнањима, од стране NCB Interpol Wisbaden, у мају 2015. године, расписна је међународна потјерница у циљу лишења слободе лица наведеног у вашем упиту", саопштено је за Н1 из СИПА-е.

Из Министарства спољних полова БиХ за Н1 наводе да се ухапшени, а ни његови правни заступници нису званично обратили за конзуларну помоћ или заштиту Амбасади БиХ у Аману. Овом бх. министарству званично нису позната дјела за која се Мухамед Х. терети.

"Из контакта са члановима породице сазнали смо да им је омогућен телефонски контакт, а посредовањем Амбасаде БиХ у Аману и Амбасаде Републике Ирак у Аману добијена је дозвола за посјету. Како је Међународни Црвени крст ангажован на рјешавању проблема страних држављана заточених у ирачким затворима, представници Амбасаде БиХ у Аману су у контакту са представницима Црвеног крста у Аману са циљем прибављања више информација и квалитетнијег обављања послова конзуларне заштите", наведено је из Министарства спољних послова БиХ.

Медији су извијестили да је почетком 2018. године држављанка Њемачке прва страна држављанка која је у Ираку осуђена на смрт вјешањем због припадности ИСИЛ-у. Но, један број смртних казни касније је преиначен у доживотне. Службене статистике о броју пресуда у Ираку још увијек нема, а одређени подаци говоре о стотинама случајева. Организације за људска права упозоравале су на хитност у поступању и недосљедност током суђења за тероризам у Ираку. На смртну казну због припадности ИСИЛ-у осуђено и 11 држављана Француске. Ниједна пресуда, за сада, није извршена.

"Генерално говорећи, притвореници немају приступ основним правима. Постоји примјена смртне казне и екстремна претрпаност затвора. Због тога, свака земља која пребаци своје држављане у Ирак то ради илегално јер их на тај начин не штите од тортуре и смртне казне. Зато позивамо земље да ураде све оно што могу како би осигурале повратак својих држављана и да онда проведу прописане истраге и суђења - уколико утврде да су почињени злочини, али да то учине у националним системима", поручила је Belkis Wille, експерт HRW за Ирак и Катар (Беирут).

ЦНН-ова новинарка Arwa Damon у марту је у Багдаду разговарала са четворицом осуђеника на смртну казну због припадности ИСИЛ-у. Судија и портпарол вишег ирачког суда новинарки је рекао да се придржава међународних стандарда и поштује ирачке антитерористичке законе.

"Када некога осудим на смртну или доживотну казну - жртвама дајем заслужену правду, а друштву лекцију", изјавио је у марту 2019. годинеAbdul Sattar al-Birqdar, судија и портпарол вишег суда у Ираку.

Human Rights Watch упозорава на поступање према женама и дјеци којих је, како наводе, преко 700 у ирачким затворима.



http://ba.n1info.com/Vijesti/a354700/Drzavljanin-BiH-zatocen-u-Iraku.html






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >