Орашје: У војној полицији били људи склони криминалу |
Среда, 03 јул 2019 | |
03/07/2019 | РТРС | СРНА
На суђењу десеторици бивших припадника ХВО-а за злочине над Србима у Орашју 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Пејо Делић рекао је да је Кризни штаб наредио да се Срби "склоне и заштите", јер је знао да су у војну полицију стигли свакакви људи, склони криминалу, тучама и пљачкама. Свједок је изјавио да су Срби "смјештени" у фискултурним салама основних школа у Орашју и Доњој Махали у које он никада није ушао. Овај бивши припадник Првог батаљона 106. бригаде ХВО-а потврдио је да је од раније познавао неке од затвореника.
Он је навео да је до почетка рата био командир резервног састава полиције у Оштрој Луци и да су га са те позиције смијенили страначки људи ХДЗ-а и СДА, који су жељели заузети све важније позиције на том подручју.
Свједок је додао да је знао да структура војне полиције није била добра јер су, како је рекао, дошли свакакви, склони криминалу, тучама, пљачкама. Бивши припадник Четвртог батаљона 106. бригаде ХВО-а Зијад Аганчетовић рекао је да је у августу 1992. добио распоред да се јави војној полицији у Основној школи у Доњој Махали. - Перо Винцетић ми је по доласку одмах рекао да је он командир јединице која је имала око 20 припадника. Наш задатак је био да чувамо припаднике ХВО-а који су кршили дисциплину, а чували смо их у засебној школској просторији - рекао је Аганчетовић. Он је додао да је обезбјеђивао и војну скелу, те да је извјештај о уласку и изласку из земље подносио Винцетићу. - Падом Босанског Брода у школу је доведено око 200 старијих српских цивила, међи којима је било четири-пет жена. Обезбјеђивала их је војна полиција, а ја сам то чинио једном или два пута. Колико знам, нису извођени напоље, а не сјећам се колико су ту били - изјавио је Аганчетовић. Он је рекао да међу затвореним Србима није било ратних затвореника и да не зна да ли их је уопште било на подручју Орашја. Након подсјећања тужиоца Миланка Кајганића на изјаву Аганчетовића током истраге 2016. године када је рекао да је војна полиција директно одговарала Зборном подручју, највишој војној инстанци, на чијем челу је био Ђуро Матузовић, свједок је данас рекао да је "вјероватно тако било, ако тако пише". За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић. Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а и полиције у Орашју, те као припадници војне полиције. Оптужница их терети за прогон Срба, убиства, затварање, мучење, силовања и друга нечовјечна дјела. Матузовић, Живковић и Ђурић оптужени су и да су, заједно са њима познатим припадницима војне полиције ХВО-а, у шупи у Доњој Махали и у логору у основној школи у том мјесту учествовали у убиствима, мучењу и нечовјечном поступању према ратним заробљеницима. Наставак суђења заказан је за 10. јули. https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=343002 |
< Претходни | Следећи > |
---|