Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Микић: Међу заробљеним Србима у Орашју било болесних и рањених Штампај Пошаљи
Среда, 26 јун 2019
26/06/2019 |  РТРС | СРНА

На суђењу десеторици бивших припадника Хрватског вијећа одбране за злочине над Србима у Орашју 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Маријан Микић рекао је данас да је око мјесец дана чувао притворене Србе у Средњошколском центру, међу којима је било болесних и рањених.

- Када сам са својом групом први пут дошао у средњу школу, не знам колико је било људи у дворани. Изгледали су уморно, исцрпљено, болесно. Било је и пет, шест рањених, па је мој надређени Данијел Никић звао доктора да их прегледа, након чега им је сестра Слађа Живковић свакодневно давала ињекцију - рекао је Микић.

Он је навео да не зна да ли су заробљеници били у лошем стању када су притворени, те да не зна када и гдје су поједини рањени.

Овај бивши припадник војне полиције ХВО-а изјавио је у Суду БиХ да су заробљени Срби из Оџака, Дервенте и Брода углавном били старији цивили који, током његове смјене, никада нису извођени на радове или на неку испомоћ, додајући да не зна шта се дешавало у другој смјени.

- Не знам зашто смо, након мјесец дана, престали да обезбјеђујемо заробљенике, ко је преузео обезбјеђење и шта је било с њима - рекао је Микић.

Свједок Тужилаштва, бивши командир чете Трећег батаљона 106. бригаде ХВО Мирослав Јурић испричао је да је међу Србима који су били у изолацији у основној школи у Доњој Махали препознао Зорана, којег је познавао из виђења.

- Видио сам га једном када сам ту наишао. На стражи је био мој комшија Мирко /оптужени Мирко Јурић/ којег сам питао како се понашају према тим људима. Пустио ме у предворје и тада сам видио Зорана. Полицајци су ми рекли да могу да му пошаљем цигаре, сок, што сам и урадио - рекао је Јурић.

Он је потврдио да су Срби одвођени на копање траншеа, те да је полицаја добила наредбу "да тим људима не смије фалити длака с главе", додавши да се једном десио инцидент када је пијани војник са надимком Деба, пргаве природе, почео провоцирати и пријетити једном заробљенику.

- Репетирао сам пушку и рекао му да се одмакне од људи. Склонио сам га у страну и једва смирио. У међувремену, пришао нам је други пијани војник, што је Деба искористио и мени ставио нож под грло. Тада је дошла војна полиција и одвела га у притвор - испричао је Јурић.

Бивши припадник безбједносно-обавјештајне службе Мато Оршолић рекао је да су Срби у Орашју били у мањини, те да су неки "одмах на почетку отишли по нечијем наговору", дио је остао код својих кућа, а дио у изолацију у Орашју и школи у Доњој Махали.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а и полиције у Орашју, те као припадници војне полиције.

Оптужница их терети за прогон Срба, убиства, затварање, мучење, силовања и друга нечовјечна дјела.

Матузовић, Живковић и Ђурић оптужени су и да су, заједно са њима познатим припадницима војне полиције ХВО-а, у шупи у Доњој Махали и у логору у основној школи у том мјесту учествовали у убиствима, мучењу и нечовјечном поступању према ратним заробљеницима.

Суђење ће бити настављена у сриједу, 3. јула.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=342176

 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >