Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Одбрана се нада ослобађајућој пресуди за Младића
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Одбрана се нада ослобађајућој пресуди за Младића Штампај Пошаљи
Уторак, 25 јун 2019
БЕОГРАД, 25. ЈУНА /СРНА/ - Одбрана некадашњег начелника Главног штаба Војске Републике Српске генерала Ратка Младића, чије је здравстено стање и даље алармантно, нада се ослобађајућој пресуди на крају другостепеног поступка.

Генералов син Дарко Младић каже да је убијеђен да ће одбрана успјети да докаже невиност и издејствује ослобађајућу пресуду.

"Нисмо главни циљ постигли да генерала извучемо на лечење и да га ослободимо, али ја сам убеђен да ћемо још више до другостепене пресуде померити одбрану и мислим да ћемо успјети на крају да га ослободимо", рекао је Дарко Младић за ТВ "Пинк".

Он је истакао да одбрана не одустаје ниједног секунда и да ће се борити за генерала док је жив.

"Једноставно, у предмету против њега је толико доказа одбрана извела, а првостепено веће је игнорисало и донело пресуду у којој пресуђују на основу завршне речи тужиоца, без икаквих доказа, што је правосудна срамота", оцијенио је он.

Дарко Младић каже да је тужилаштво измишљало да су главе дјеце које је генерал Младић миловао у Поточарима, након ослобођења Сребренице "нађене около", а онда када нађу те људе живе - ником ништа.

"Сигурно је да Хашки трибунал и Механизам неће имати оно место у историји којем су се надали. Очигледно да је то политички инструмент", истакао је Дарко Младић.

Говорећи о хашкој пракси и оптужницама у којима је оптужен читав српски народ, он је оцијенио да то личи на нацистичке законе против Јевреја, Рома и осталих, те усташке против Срба, гдје су ставили цијели народ ван закона.

Када је ријеч о здравствненом стању генерала, Дарко Младић је подсјетио на процјене и руских љекара да ће се оно стално погоршавати ако се не предузму мјере.

"То ми гледамо, нажалост, сваки дан. Срећа је у целој ствари што је он изузетно јак карактер, живи доказ да воља човека у животу игра пресудну улогу. Мислим, да није такве снажне воље да се бори, питање је да ли би још био жив", рекао је Дарко Младић.

Он каже је суд напокон прихватио да Младић има аритмије, с тим што су се оградили да нису опасне, мада и лаици знају да нема срчане аритмије која није опасна јер је увод у срчани удар, а може да изазове и мождани.

"Ми смо континуирано у неком дефициту информација јер су они дужни да генералу, као и нама које је овластио, правовремено дају медицинске документе о његовом стању и лечењу... Српски стручњаци за магнетне снимке сагласни да се манипулише тим снимцима у случају генерала", рекао је Дарко Младић.

Он је навео да је генерал увијек јако позитиван и да тјеши друге који се расплачу када га посјете.

Шеф правног тима адвокат Бранко Лукић каже за "Пинк" да се одбрана нада правди за Младића макар на крају постојања Трибунала.

Он је оцијенио да је Хашки трибунал "заједничкко злочиначко удружење" и да то што је тај суд радио, оптужујући читав српски народ, представља "злочиначки подухват".

"Осудити тако човека... Међународна правна пракса и теорија каже да је то систем - осудити све, без обзира на кривицу. У оптужници Младићу каже да су сви Срби криви који су живели на подручју под контролом српских снага", рекао је Лукић, напоменушви да други међународни судови и у Хагу и ван Хага забрањују примјену праксе Трибунала.

На питање шта је са захтјевом да Младић посјети гробове најмилијих, Лукић је рекао да одбрана увијек има осјећај да "говори глувима" јер њени захтјеви углавном не наилазе на одобравање.

Он је додао да одбрана још даје прилику новим судијама у судском вијећу да чују њихове оправдане захтјеве, али да, како вријеме пролази, поново постаје скептична.

"Не знамо да ли их провоцирамо јер никада не одустајемо, ми смо прва линија одбране генерала Младића и право и у одбрани његовог здравља. Они би најрадије да ми ћутимо. Ако се надају да ћемо да одустанемо, погрешно се надају", поручио је Лукић.

Лукић је рекао да, што се тиче захтјева других оптужених у Хагу, то зависи од њихове националности, тако су Хрвате пуштали на привремену слободу, а Србе ни на седам дама да обиђу гробове, док су муслимани најповлашћенији, погрешно се оптужују и онда се ослобађају.


 http://89.111.245.19/novosti/702834/odbrana-se-nada-oslobadjajucoj-presudi-generalu-mladicu.htm
 
 

 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >