Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједочења сродника убијених поново у сјени непримјерених наступа адвоката оптужених Штампај Пошаљи
Четвртак, 20 јун 2019
20/06/2019 | РТРС

У Суду БиХ настављено је суђење командантима и припадницима Територијалне одбране и Полиције тзв. Републике БиХ, због ратног злочина у селу Чемерно, код Илијаша.

Њих 12 оптужени су да су, у удруженом злочиначком подухвату за само неколико часова 10. јуна 92-ге, убили више од 30 Срба, а имовину у селу спалили и уништили.

Свједочења сродника и познаника убијених, који су након покоља по селу скупљали тијела и сахрањивали, поново је остало у сјени непримјерених наступа адвоката оптужених.

На срамоту бх правосуђа, када се у њој нађу оптужени у предмету "Чемерно" судница број 6 Суда БиХ, све чешће служи за вербално малтретирање свједока, а све рјеђе за бар минимални, пијетет према жртвама и њиховим породицама. Овај пут дрском и безобразном наступу појединих адвоката и толерантном судском Вијећу били су изложени свједоци Видоје Рашевић и Раденко Стојановић. Оба су на Чемерно пристигли након покоља.

- Видио сам да се на Чемерну нешто дешава, да почиње дим да се појављује на више мјеста - свједочио је Рашевић.

Он је у родно село стигао, у нади да су његова 66-огодишња мајка Стана, и сродници покољ преживјели. Тијело мајке пронашао је на путу од куће према шумском гају. Поред тијела Буњеваца – Ђорђа, Рајка, Горана и Ковиљке. Претходно, на имању Дамјановића препознао је убијене Стаку и Спасенију са кћеркама Радинком и Ранком. Село у згариште претворено.

Слично је казивао и свједок Стојановић, који је санитетским хеликоптером пристигао да унесрећенима помогне. Док су куће још горјеле, учествовао је у евакуацији рањених - Бранке Трифковић и непознатог му младића. Са Бранкиним братом Бранком и сутрадан се у село вратио. Пронашли су тијела Миленка и Јање Трифковић и 16-огодишњег им сина Рајка.

- Испод куће, код подрума, видјели смо свашта. Било је и жена, старијих. Бранко је почео да кука. Рекао ми је да му је то мајка и брат. Мало даље на путу, отац - свједочио је Стојановић.

Но онда су на “цену ступили адвокати оптужених. Предњачили су Ифет Ферагет и Изет Баждаревић. У покушају да свједоке збуне и дискредитују, модификовали су њихова претходна свједочења. Извртали ријечи. Мијењали им и садржај и суштину!

Дрско и саракстично небројено пута постављали већ одговорена питања. Или нека друга! Попут морбидног, упућеног Стојановићу, док је убијене по Чемерну проналазио "је ли са саговорницима о фудбалу разговарао?".

"Убјеђивали" су адвокати свједоке и како тијела која су видјели, у ствари нису видјели”.... И док су наступи адвоката изазивали салве одушевљења, међу саборцима оптужених у публици, покушаји тужиоца Маријане Чобовић да заустави класично малтретирање свједока, код судског вијећа били су без резултата.

Предсједавајући Халил Лагумџија и нијеме му сараднице Минка Крехо и Жељка Маренић исто су реаговале и када је Нехру Ганић, умјесто планираног повратка на оптуженичку клупу за седам дана или бар за 14, "одабрао" благодети бање "Реумал" у Фојници.

Баш као што је раније, и оптужени Харис Сикира, опет уз безрезервну подршку Вијећа, између суђења и "тура по Њемачкој", радије бирао добро плаћено возање камиона. Аутентичност ове правничке и правосудне срамоте остала је унутар комплекса јер је савјетник у прес служби Ирхан Билић одлучио да нам, умјесто траженог трочасовног снимка, достави тек 10-оминутну секвенцу.

Суђење ће бити настављено, након што се Ганић рехабилитује - 11. јула. Но ратни саборци оптужених већ "знају" да ће сигурно и опет, бити пролонгирано! Чија ће одлука бити јача и "старија"?


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=341524




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >