Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење за злочине у селу Чемерно: Свједок промијенио исказ у корист оптужених Штампај Пошаљи
Петак, 24 мај 2019
23/05/2019 | РТРС

У наставку суђења оптуженим командантима и припадницима Територијалне одбране и полиције тзв. Републике БиХ, због злочина над Србима у Илијашком селу Чемерно, у јуна 1992. године, учесник напада Ахмед Спахић, у корист оптужених, значајно је промијенио исказ који је дао у истражном поступку. За раније наводе којима је оптужене теретио, тврдио је да су изнуђени, након чега су адвокати затражили изузеће поступајућег тужиоца.

Судски предмет "Чемерно" све више личи на фарсу, а све мање на озбиљну правничку борбу аргументима. До јутрошњег уласка у судницу био је свједок "Б" са мјерама заштите. А онда "напрасно" одлучио да заштиту "одбаци". Не страхује за своју и безбједност породице од оптужених, добрих познаника. Међу њима и рођака Спахића. А управо страх је као разлог за заштиту, наведен у исказу из септембра 2017. године који је тада Ахмед, као вјеродостојан, потписао. Свој потпис у судници је потврдио. Но каже, како документ, прије потписивања, није прочитао.

И почела је "представа" у судници. Уочи рата, "самоиницијативно" су се организовали у родним му Коритима. Ненаоружани или "наоружани" са само "једном или двије или три" ловачке пушке, зависи како је када сам себе демантовао, чували су страже око села.

- Ја само знам да је то било самоиницијативно, а озбиљно је било у јулу, не знам тачан датум, кад се формирала чета којој сам и приступио - навео је Спахић.

А напад је био 10. јуна. И већ тада, чета је била војно устројена. Командир - Мирсад Бешлија. Издавао је наредбе, па и вече уочи напада, код школе у Коритима - у село морају стићи прије свитања. У селу мора да се "ликвидира све што се затекне". Војнике из Какња и Брезе, предводио је Теуфик Турудић Туфо. Био је ту и командант из Брезе, Ганић.

Тако је, према потписаном документу, казивао Спахић у истрази. Данас, у судници све супротно! На Чемерно је свједок сасвим случајно кренуо. Да се нешто "спрема" рекли му "случајно". И он посудио хеклер од оптуженог рођака Хамдије, који је био на слободним данима. Но, хеклер му је служио само да штити санитетску службу. Никакве наредбе није било. Турудића и Ганића и не "познаје", а Марсад Бешлија је евалуирао у санитетлију.

- Мирсад Бешлија није имао оружје већ торбу прве помоћи, и ту у тој ували изнад села, док је свитало, објашњавао нам је како се даје прва помоћ рањеницима - наведено је у Спахићевом исказу.

Попут Мирсада Бешлије и остали оптужени злочинци из Корита, напрасно су постали санитетлије или ненаоружани водичи. "Сигуран" је био Ахмед да у нападу нису учествовали чак ни они, које су ранији свједоци ипак видјели, попут Нусрета или Мирзета Бешлије или свједоковог рођака Хамдије.

"Није" у Чемерну видио ни масакриране српске војнике са разбијеним лобањама, како је раније тврдио, већ само једног који је "сигурно" убијен у борби. И нико од преживјелих војника из Какња и Брезе, није му познат. "Зна" само оне који су или погинули у рату или умрли послије рата.

И није Ахмед "промијенио" исказ, већ су првобитни из истраге, по властитом нахођењу креирали поступајући тужилац Владимир Симовић и истражилац Миленко Каришик. Бар тако је тврдио свједок. Уз помоћ дрских и константних приговора адвоката, који су несанкционисано, између осталог, тражили од предсједавајућег Вијећа, Халила Лагумџије, да свједоку забрани да одговори или да тужиоца дисциплинује. И на крају очекивано, затражили су адвокати изузеће тужиоца. Јер унапријед знају, што је Дамир Алагић и обзнанио, да ће оваквих свједока и промијењених свједочења, бити још много.

И док се чека одлука о евентуалном изузећу, намећу се питања - шта би се десило са већ завршеним или незавршеним судским предметима, да сви свједоци попут данашњег, кажу како су потписали "непрочитани" исказ. И чему служе заклетве у судници?


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=338163



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >