Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједочио бивши припадник одреда Ел Муџахдин Штампај Пошаљи
Четвртак, 18 април 2019
САРАЈЕВО, 17. АПРИЛА /СРНА/ - Заштићени свједок одбране изјавио је у наставку суђења бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године, да су трећину одреда "Ел муџахедин" чинили махом Арапи, Турци, али и муслимани из Западне Европе, а двије трећине Бошњаци.

Свједок под мјерама заштите, који је био припадник одреда "Ел муџахедин", рекао је да су сви припадници овог одреда, без разлике одакле су, пролазили вјерску и тактичко-борбену обуку која је трајала 42 дана.

Он тврди да су структуру одреда који је себе сматрао џематом, односно заједницом, чинили добровољци унутар БиХ, али и логистичари и донатори из иностранства.

Свједок је истакао да су борбена средства допремали сами путем различитих хуманитарних организација и на црном тржишту.

Према његовим ријечима, одред "Ел муџахедин" је имао војног емира који је био надлежан за борбене операције, емира одреда као неког политичког комесара, те "шуру" која је нека врста скупштине у којој је највећи ауторитет био Шејх Шабан.

Свједок је рекао да је емир одреда 1993. године био Абу Харис којег је након одлуке шуре на тој позицији у децембру замијенио Абу Мали, док је војни командант био Муатез до погибије у септембру 1995. године.

Заштићени свједок је навео да су Бошњаци у војну формацију "Ел муџахедин" приступали искључиво добровољно јер су, како је рекао, тражили амбијент који одговара њиховим вјерским и моралним начелима, као и зато што су имали бољу опрему, храну и друге врсте помоћи породицама у односу на остале јединице у такозваној Армији БиХ.

"Ел муџахедин" од Трећег корпуса такозване Армије БиХ је, како тврди свједок, имао само спорадично и занемариву логистичку подршку, док су храну, муницију, борбена средства, униформе и возила куповали и допремали сами путем различитих хуманитарних организација и на црном тржишту.

Бивши припадник одреда "Ел муџахедин" је рекао да су финансијска средства допремана емиру, али и да су у Италији, Њемачкој, Швацарској формиране хуманитарне организације попут "Мир за све" или "Људи помажу људима" са искључивим циљем допремања хране и опреме овој војној формацији.

Међу хуманитарним организацијама које су служиле логистичкој подршци одреду "Ел муџахедин" свједок је навео и Високи саудијски комитет за помоћ БиХ и "Ел харамејн".

Свједок одбране је рекао да је одред имао и свој прес-центар који је снимао пропагандни видео-материјал који се слао у иностранстово с циљем привлачења донација и нових добровољаца.

Према тврдњама свједока, "одред није полагао рачуне командним структурама такозване Армије БиХ" јер су према њима имали велико неповјерење, што се посебно односи на спискове страних бораца.

Комуникација са центрима у иностранству је, како је навео свједок, вршена фиксним и сателитским телефонима или факсом, напомињући да је у вријеме када је потписан Вашингтонски споразум много лакше долазио донирани новац, али и материјална средства.

Према ријечима свједока, у иностранству су купована теренска возила и остала средства, те се у једном тренутку преговарало и о куповини два хеликоптера.

"Све што смо имали сами смо набавили и нисмо сматрали да било коме треба да полажемо рачуне", рекао је свједок.

Када је ријеч о кажњавању за недисциплину или евентуалне злочине припадника ове војне формације, свједок је потпуно искључио могућност да би се то пријављивало органима такозване Армије БиХ јер "свјетовни судови не долазе у обзир и судити би им се могло искључиво по шеријатском праву".

Свједок је причао и о значајним размимоилажењима међу странцима у одреду махом Египћана, Алжираца, Мароканаца и Арапа из Саудијске Арабије, Уједињених Арапских Емирата, Кувајта, Јемена, што је довело и до неуспјелог покушаја преврата средином 1995. године.

"Арапи из земља Залива су сматрали да због велике финансијске помоћи која долази из њихових земаља заслужују боље позиције у покушали су да изврше преврат и скину Муатеза", каже свједок.

Говорећи о борбеним дејствима одреда "Ел муџахедин", свједок тврди да су договарана са другим јединицама, али да је о томе одлучивао искључиво Муатез.

Свједоку је предочено наређење Оперативне групе три "Сјевер", за које је рекао да није одговарало стању на терену с обзиром на то да одред није под командом Јусуфа Мушанбеговића, како то пише у том документу.

"Пракса је била да одред самостално донесе одлуку када ће кренути у борбена дејства", закључио је своје данашње свједочење заштићени свједок одбране.

Оптужница терети Махмуљина да као командант Трећег корпуса, у чијем је саставу дјеловао и одред "Ел муџахедин", није ништа предузео да спријечи злочин припадника тог одреда над ратним заробљеницима и српским цивилима током војне акције на ширем подручју Завидовића и Возуће 1995. године.

Према оптужници, припадници одреда су од 11. до 29. септембра 1995. године убили 52 ратна заробљеника.

Наредно рочиште, када ће заштићени свједок бити унакрсно испитан, заказано је за сриједу, 24. април, у 9.00 часова.


 
http://www.srna.rs/novosti/684502/svjedocio-bivsi-pripadnik-odreda-el-mudzahedin.htm



 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >