Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Извjештај због ратних злочина над Србима и Хрватима у Коњицу
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Извjештај због ратних злочина над Србима и Хрватима у Коњицу Штампај Пошаљи
Четвртак, 07 март 2019
ТРЕБИЊЕ, 7. МАРТА /СРНА/ - Полицијска управе Tребиње доставила је Tужилаштву БиХ извјештај против лица чији су иницијали Н.Б. /57/ због постојања сумње да је као замјеник комаданта једне војне формације током априла 1993. године на подручју општине Коњиц починио злочин против човјечности и ратни злочин над цивилима, саопштено је из ове управе.

Извјештај је доставило Одјељење за борбу против тероризма, екстремизма и истраге ратних злочина Полицијске управе Tребиње.

Према незваничним сазнањима, ријеч је о Нихаду Бојаџићу који се сумњичи да је као замјеник команданта војне формације "Зулфикар" командовао нападом на српско-хрватско насеље Доње Село, општина Коњиц, када је противправно заробљено 80 хрватских и 20 српских цивила.

Након противправног лишења слободе, заробљеници су одведени у насеље Хомоље - брдо Бребер гдје су припадници јединице "Зулфикар" под командом Бојаџића, уз употребу ватреног оружја убили четири српска цивила и то Куљанин Зорана, Голубовић Неђа, Ристић Обрена и Вукосав Петра.

Бојаџић је одговоран и што је као замјеник командира војне формације "Зулфикар, која је била у саставу такозване Армије БиХ, као и кроз утицај који је имао знао или морао да зна, те преко других учествовао у кривичним дјелима ратних злочина.

Према незваничним сазнањима, он је одговоран што је подстицао, наређивао или на други начин помагао или подржавао планиране и припрему у цијелости или дјелимично националне, етничке и расне групне сукобе, прогањање, бесправно хапшење Срба и Хрвата и њихово затварање у логор Челебићи и Мусала, њихово убијање, што је за посљедицу имало тешко кршење Међународног хуманитарног права, а није ништа учинио да би то спријечио.



http://www.srna.rs/novosti/672553/izvjestaj-zbog-ratnog-zlocina-nad-srbima-i-hrvatima-u-konjicu.htm



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >