Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Арсенић још био жив када су га војници ставили у врећу Штампај Пошаљи
Петак, 01 март 2019
САРАЈЕВО, 27. ФЕБРУАРА /СРНА/ - У наставку суђења десеторици оптужених за злочин над Србима у Орашју 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Нада Митровић рекла је да је од Пере Божића чула да је њен стриц Игњо Арсенић, са којим је био затворен у Доњој Махали, био страшно претучен и да је још био жив када су га војници Хрватског вијећа одбране /ХВО/ убацили у врећу.

Митровићева је рекла да је са мајком била у Брчком, а да су отац и стриц остали у Вучиловцу у којем су живјели Срби до његовог пада 12. децембра 1992. године.

Она је испричала да је сутрадан код њих дошао отац "сав блатњав и не баш при себи".

"Једва нам је испричао да је ту ноћ остао у селу да извуче брата, којег није нашао. Рекао нам је да је успут у Крешићима чуо да је стриц заробљен и да је добро, па смо се надали да ће се жив вратити", изјавила је Митровићева.

Она је рекла да су у априлу 1993. чули да стриц није жив, након чега је отац отишао у Шамац да преузме његово тијело које је, како им је рекао, било црно од удараца.

"Касније ми је Перо Божић, који је био са стрицем у заробљеништву, рекао да су сви затворени Срби били мучени, да стриц није био издржљив као остали и да је жив затворен у врећу", свједочила је Митровићева.

Свједок Тужилаштва Чедо Милошевић изјавио је да су га у мају 1992. ухапсили Марко Сенић и још петорица припадника ХВО-а док је био код пријатеља Шабана Косовца, те одвели у школу близу стадиона "Јединство" у Оџаку.

Ту су га, каже, тукли до несвијести, а када је дошао себи био је у фискултурној сали у којој се налазило око 500 заробљених Срба из Новог Града, Дубице и околних села.

Милошевић је рекао да је након три мјесеца пребачен у Нови Град, а убрзо у Босански Брод, гдје су га вјешали за ноге за кошаркашки обруч и "ненормално тукли". Одатле је са око 300, 400 Срба, пјешке одведен у куглану у Славонском Броду.

"Чим смо стигли, одмах су нас почели ударати. Исте ноћи, нас око 250-300 је одведено у основну школу у Доњој Махали, гдје ми је током јутарњег постројавања и прозивке, управник логора Пера Винцетић звани Коњ опсовао мајку и питао ме ко ми је дао тако лијепо име и презиме", испричао је он.

Милошевић се присјетио да је "низак човјек који је имао браду, који је био до Пере", чијег имена се не сјећа, одвео Микајла Шишарића и још једног младића, који се никада нису вратили.

Свједок је испричао да су заробљени Срби у Доњој Махали били изложени страшним мукама и малтретирањима. Извођења и батине, које су добијали и од "неких официра из Славонског Брода", били су уобичајени, свакодневни третмани, посебно за оне који су заробљени са оружјем.

"Сјећам се када су Пера Коњ и два официра из Славонског Брода толико претукли Радета Бијелића и неког Слободана, да су их војници буквално довукли у салу. Разлог за то је био што се нису добровољно пријавили да копају ровове", испричао је Милошевић.

Присјетио се и када је извјесна Елвира скинула панталоне заробљенику и ножем му испод кољена исјекла ноге. Онда га је натјерала да обује гумене чизме у које су мокрили други заробљеници и у које је она сипала чашу соли.

Милошевић је рекао да је размијењен у јануару 1993. године.

Седамдесеттрогодишњи свједок Стево Петровић рекао је да је 9. маја 1992. године са братом Ацом и још 36 мјештана из Букове Греде, одведен у Орашје и затворен у фискултурној сали основне школе.

"Поред мене је у логору био полубрат моје жене, Перо Гаврић. Исто вече када смо доведени, сви смо ишли на испитивање, па и Перо. Негдје око пола ноћи чули смо да је затворено купатило, а ујутро да се тамо Перо објесио, јер је током испитивања сазнао да је дан прије изгубио брата и сина. То није могао да издржи, ишчупао је каблове из зида и објесио се", свједочио је Петровић.

Он је додао да не зна ни како је настрадао и други полубрат његове жене, Мићо Гаврић, који је са око седам мјештана остао у Буковој Греди.

Свједок је рекао да је 13. августа 1992. пребачен у школу у Доњу Махалу, у којој је, не зна због чега, подлегао његов брат Ацо. Потврдио је да је ту подлегао и његов кум Саво Сарић, али да не зна шта се десило, јер је често ишао на линију да копа ровове и траншеје.

Он је додао да му за 14 мјесеци и 13 дана, колико је провео у том логору, нико никада није рекао зашто је затворен.

Са још 11 заробљених Срба, размијењен је 1. јула 1993. године.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, те Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а, те војне и цивилне полиције у Орашју.

На терет им је стављено да су починили прогон српског становништва и то убиствима, затварањем, мучењем, силовањима и другим радњама.

Суђење се наставља у сриједу, 6. марта.


http://www.srna.rs/novosti/670471/arsenic-je-jos-bio-ziv-kada-su-ga-vojnici-hvo-ubacili-u-vrecu.htm



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >