Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Документи Тужилаштва о реферисању одреда Ел муџахедин команданту
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Документи Тужилаштва о реферисању одреда Ел муџахедин команданту Штампај Пошаљи
Петак, 01 март 2019
27.02.2019 19:05 | Срна

Сарајево - Свједок одбране Нермин Пешто, на суђењу бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године, рекао је да из докумената у вези са акцијом "Фарз" које му је предочио тужилац произилази да су представници одреда "Ел муџахедин" реферисали команданту.

Свједок је, пренос Бирн, током свједочења детаљно описао како су ниже јединице достављале информације, које су потом у форми обједињеног извјештаја просљеђиване Генералштабу такозване Армије БиХ. Тужилац Седин Идризовић је свједоку предочио документе у вези са акцијом "Фарз" из септембра 1995. године у којима се наводи да су представници одреда "Ел муџахедина" били на реферисању код команданта, као и да је Махмуљин тражио да дође Абу Мали, да се том одреду пошаље 15 возила и слично.

Свједок, који је био начелник Оперативног центра Трећег корпуса такозване Армије БиХ, рекао је да није ту био присутан, али да из оног што је написано то произлази.

На питање одбране да ли би "наводно" издата усмена наређења требало да прате и писана, свједок је одговорио потврдно.

Свједок је рекао да су ниже јединице достављале информације у Оперативни центар и да је састављао коначни извјештај са представницима појединих сектора, који би издвајали оно што је интересантно. Он је напоменуо да није био у могућности да провјерава пристигле информације, али да је временом знало бити утврђено да су неке биле погрешне.

Пешто је напоменуо је да у Оперативни центар једино нису стизале информације из безбједносних органа, већ је пошта директо достављана безбједњацима у Трећем корпусу, као и да овај центар није примао извјештаје одреда "Ел муџахедин".

За вријеме војних акција, како је објаснио Пешто, оперативни центри су функционисали на истуреним командним мјестима на терену.

Свједок Пешто је рекао да је у Оперативном центру вођен оперативни дневник, у који би дежурни, по сатници, уписивао шта је одобрено, тражено и слично.

Према његовим ријечима, свакодневно је требало водити и ратни дневник, али се то, због многих других послова, није обављало редовно, па се дешавало да се подаци уписују и по мјесец или два накнадно.

На питање браниоца Нермина Мулалића да ли је Махмуљин гледао ове дневнике, Пешто је одговорио да ратни није, а да је оперативни дневник, можда, погледао када би обилазио команду.

Свједок је навео и да није видио да су стизале информације о ратним злочинима или малтретирању и убиствима заробљеника, те да му Махмуљин никада није наредио да нешто не ставља у извјештај за Генералштаб.

Оптужница терети Махмуљина да, као командант Трећег корпуса, у чијем је саставу дјеловао и одред "Ел муџахедин", није ништа предузео да спријечи злочин припадника тог одреда над ратним заробљеницима и српским цивилима током војне акције на ширем подручју Завидовића и Возуће 1995. године.

Суђење ће бити настављено 6. марта.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Dokumenti-Tuzilastva-o-referisanju-odreda-El-mudzahedin-komandantu/279556.html










AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >