Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Кудa са заробљеним припаднициа ИСИЛ-а поријеклом из БиХ?
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Кудa са заробљеним припаднициа ИСИЛ-а поријеклом из БиХ? Штампај Пошаљи
Петак, 15 фебруар 2019
14.02.2019 23:08 | avaz.ba | Глас Српске

Сарајево - Власти у Босни и Херцеговини разматрају могућност да преузму своје држављане који су као припадници Исламске државе заробљени на ратиштима у Сирији и тренутно су у затворима у тој земљи.

Како је у изјави за “Дневни Аваз” потврдио министар безбједности БиХ Драган Мектић, до краја ове седмице могли би да буду финализовани разговори који се воде о тој теми, а након што су САД позвале све земље, међу којима и БиХ, чији су држављани као припадници оружаних група заробљени у Сирији, да те људе врати у матичну државу.

“Могу само рећи да водимо одређене разговоре, а и одређену кореспонденцију у вези с тим питањем. До краја ове седмице знаћемо конкретније шта ћемо урадити, јер врше се још неке провјере. Ако се потврди да је ријеч о држављанима БиХ, ми ћемо их преузети и процесуирати пред правосудним институцијама БиХ”, каже Мектић.

Поменути лист пише да ће међу првима бити враћене двије особе, једна из Велике Кладуше и једна из Сарајева, али Мектић није могао да потврди да се баш о тим особама ради.

“И ми имамо информацију да је ријеч о двије особе, али овог тренутка не могу рећи да су из Велике Кладуше и Сарајева”, каже Мектић.

Апел земљама да преузму своје држављане и процесуирају их пред својим правосуђем упутио је и државни секретар САД Мајкл Помпео на састанку Коалиције за борбу против тзв. Исламске државе одржаном у Вашингтону 6. фебруара. Састанку је присуствовао и министар иностраних послова БиХ Игор Црнадак.

“И БиХ ће у складу са својим законима и својим могућностима на ово у наредном периоду одговорити. Ми смо поновили опредјељење да будемо подршка Коалицији, да будемо чврсти у борби против тероризма и Исламске државе, ми смо увели међу првима закон којим се санкционишу борци на страним ратиштима и сигурно да ћемо на овом пољу урадити све што буде могуће”, рекао је Црнадак.

У овом тренутку нико не зна тачан број бх. држављана који су се посљедњих година придружили Исламској држави на сиријским ратиштима. Непотврђене информације говоре да их је отишло око 240 и да је њих око 70 погинуло у тој земљи. Наводно је у тој земљи још око 120 бх. држављана, а око 50 их се у међувремену вратило у БиХ.

Иако су САД позвале земље да преузму и жене и дјецу своје држављане који се налазе у Сирији, Мектић каже да БиХ у овом тренутку не води преговоре о пребацивању око 50 жена с дјецом које се, наводно, налазе у камповима или заробљеништву у Сирији.

“Када су у питању жене и дјеца, то ће ићи мало теже, јер мора се извршити доста провјера и провести још много радњи да би то било омогућено”, истиче Мектић.


 http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Kud-sa-zarobljenim-pripadnicia-ISIL-a-porijeklom-iz-BiH/278811.html



 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >