Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок видио тијела српских војника убијених на Чемерну Штампај Пошаљи
Петак, 28 децембар 2018
САРАЈЕВО, 27. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - На суђењу бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције тадашње БиХ оптуженима за злочине над српским цивилима у Чемерну, свједок Тужилаштва БиХ Срето Ђурић рекао је да је 11. јуна 1992. у Округлици видио тијела девет припадника Војске Српске убијених дан раније на Чемерну међу којима је био његов брат Гојко.

Свједок је навео да су тијела брата Гојка, Радомира Јефтића, Жарка и Милована Малешевића, Недељка Мићића, Сретена Јанковића, Манојла Ђуке, Станоје Мирковића и Нове Цветковића са Чемерна довезена војним камионом и поредана у угоститељском објекту у Округлици.

"Пришао сам брату и скинуо његов ланчић, сат и бурму. Глава му је с лијеве стране потиљка била слупана, а на грудном кошу је имао двије ране од метка. Радомиру Јефтићу биле су пребијене доња вилица и поткољеница, а Милован Малешевић, који је био го до паса, имао је двије убодне ране на бубрезима и каиш на нози", испричао је Ђурић.

Он је рекао да је Сретена Јанковића препознао по одјећи јер "није имао напријед лице", док је Недељко Мићић имао убод ножем у врат.

Ђурић је додао да је Станоју Мирковића, који је био замотан у шаторско крило јер је изгорио, препознао по зубалу.

"Са мном су били Саво Окиљ са сином Недељком и Боро Перишић. Тешко је било то гледати, а и тијела су већ почела непријатно мирисати. Ту су била до 12. јуна. Не знам под којим околностима су страдали, а касније сам чуо да је Дурак из Средњег са својом групом био горе", рекао је Ђурић.

Он је испричао да је крајем маја његов брат из Зворника дошао кући у Куносиће, у општини Вареш, гдје је живио са мајком. Будући да није могао да се врати у Зворник мобилисан је у команду Штаба у Округлици.

Ђурић је додао да је Гојко са другим припадницима Војске Републике Српске почетком јуна по наређењу отишао на Чемерно на обезбјеђење хаубица, за које је он чуо да су тамо одвезене, те да је чуо када су дејствовале прије 10. јуна, али да не зна гдје су гранате падале.

"Ја сам мобилисан у Округлички батаљон у мају 1992. којим је командовао Ратко Капетановић. Тог 10. јуна када је био напад на Чемерно био сам на борбеној линији 15 километара од Чемерна, одакле се у 5.30 часова чула пуцњава. Сутра сам отишао у Округлицу и видио лешеве убијених војника", свједочио је Ђурић.

Данашње рочиште почело је тако што су браниоци оптужених индиректно испитивали свједока Тужилаштва БиХ Радоја Лазендића коме је у нападу на Чемерно убијен син Љубиша, чије је полуизгорјеле посмртне остатке пронашао поред штале Драгана Дамјановића.

Лазендић је рекао да је са петнаестак људи из Округлице отишао на Чемерно јер је сазнао да се тамо нешто дешава, те да је по доласку испред Дамјановићеве куће видио убијену групу људи, међу којима је био Милован Малешевић.

Свједок је навео да је, док је тражио сина, у селу видио тијела поштара Новице Ћетковића, Гојка Ђурђића, Веље Мичића, Ранке и Радојке Дамјановић и њихове мајке, те да су нека тијела била изгорјела, као што је био случај са Станојем Мирковићем. Међу убијенима је препознао и Рајка, Милоша и Ђорђа Буњевца.

Лазендић је рекао да није видио хаубице и да не зна да ли је у шталама била војна опрема.

Тужилаштво БиХ оптужило је Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију, те Хамдију Спахића да су крајем маја и у првој половини јуна 1992. године, заједно са другим њима познатим лицима, свјесно учествовали у удруженом злочиначком подухвату у селу Чемерно.

Оптужница их терети да су 10. јуна 1992. године напали Чемерно у којем су убили 30 Срба, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година.

Убијено је десетак жена, а у нападу је паљена покретна и непокретна имовина Срба, који су мучени и убијани.

Оптужен је и Нехру Ганић, у својству команданта Општинског штаба Територијалне одбране Бреза, да, иако је знао или могао знати да његови подређени спремају напад на Чемерно, није спријечио ово кривично дјело, односно није казнио извршиоце.

Наставак суђења заказан је за 10. јануар.



http://www.srna.rs/novosti/654787/svjedok-vidio-tijela-srpskih-vojnika-ubijenih-na-cemernu.htm
 
 





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >