Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Случај Дрековић: Затражено продужење забране контактирања са свједоцима
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Случај Дрековић: Затражено продужење забране контактирања са свједоцима Штампај Пошаљи
Петак, 25 јануар 2019
25/01/2019 |  СРНА

Тужилаштво БиХ данас је предложило Суду БиХ да генералу такозване Армије БиХ Рамизу Дрековићу, оптуженом за ратни злочин над српским цивилима на подручју Калиновика 1995. године, продужи мјеру забране састајања са свједоцима у овом предмету, рекао је Дрековићев адвокат Мирсад Црновршанин.

- Тужилаштво је поднијело приједлог за продужење мјера забране контактирања оптуженог са свим свједоцима наведеним у оптужници. Одбрана се противила томе, а Суд ће донијети одлуку у законом прописаном року - рекао је Црновршанин.

Дрековићу је стављено на терет да је у својству некадашњег команданта Четвртог корпуса такозване Армије РБиХ поступао супротно одредбама Женевских конвенција о заштити цивилних лица за вријеме рата.

Према оптужници Тужилаштва БиХ, Дрековић је у прољеће 1995. године издао директну, строго повјерљиву наредбу артиљеријским јединицама на ширем подручју општине Коњиц да изврше неселективно гранатирање мјеста Калиновик, насељеног Србима.

У оптужници се наводи да је у гранатирању током маја и јуна 1995. године убијено једно дијете од 15 година, а теже и лакше рањено више дјеце и одраслих, те разорено више објеката.

Суд БиХ је потврдио оптужницу 21. јануара.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=324252


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >