Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Истрагa... arrow Министар одбране Хрватске осумњичен за ратни злочин
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Министар одбране Хрватске осумњичен за ратни злочин Штампај Пошаљи
Субота, 12 јануар 2019
Политика, 12.01.2019 |  Александра Петровић

Дамир Крстичевић био је командант 4. гардијске бригаде Хрватске војске, која је учествовала у убиству 81 цивила из избегличке колоне у месту Бравнице код Јајца 13. септембра 1995. године, наводи се у доказима поднетим тужилаштву

Данашњи министар одбране и потпредседник Владе Републике Хрватске генерал Дамир Крстичевић био је командант 4. гардијске бригаде Хрватске војске, која је учествовала у ракетирању колона српских избеглица у месту Бравнице код Јајца 12. и 13. септембра 1995. године. Тужилаштву за ратне злочине Републике Србије управо је поднета кривична пријава против Крстичевића и саучесника, због сумње да су извршили убиство 81 цивила српске националности, пуцањем из ватреног оружја и испаљивањем ракета из ручног ракетног бацача на избегличку колону која се кретала путем Доњи Вакуф – Јајце.

Крстичевићу и саучесницима стављају се на терет два кривична дела – ратни злочин против цивилног становништва и ратни злочин против ратних заробљеника. Реч је о великом масакру извршеном у току војне операције „Маестрал”, која је трајала од 8. до 17. септембра 1995. године, када је убијено 655 и прогнано око 125.000 српских становника Републике Српске.

Месец дана после акције „Олуја” јединице Хрватског већа одбране (ХВО), Армије БиХ и Хрватске војске (ХВ) извршиле су организовану војну операцију са циљем заузимања територија општина Доњи Вакуф и Јајце, које су до тада биле под контролом Војске Републике Српске (ВРС).

– Због брзине извођења операције и напада из више праваца, дошло је до пробоја одбрамбених линија ВРС и повлачења цивилног становништва српске националности из насељених места према самом граду Доњем Вакуфу (Србобран) и даље према Јајцу и Бањалуци. Један број грађана окупио се у месту Обровац, где су прихваћени и распоређени у аутобус предузећа „Сервистранс”.

Аутобус је 13. септембра око 10 часова кренуо према Доњем Вакуфу и магистралним путем даље према Јајцу, а дуж пута укрцавале су се избеглице, тако да је непосредно пре напада у аутобусу било око 80 људи, углавном старијих особа, жена и деце. Формирала се избегличка колона у којој су били и камиони, запрежна кола и трактори. Када је око 11 часова колона стигла у место Бравнице, општина Јајце, извршен је напад од стране 4. гардијске бригаде ВРХ из Сплита под командом Дамира Крстичевића и 2. гардијске бригаде ХВО – наводи у кривичној пријави адвокат Душан Братић.

Напад је извршен из заседе, без било каквог повода, када је аутобус био у непосредној близини моста. Отворена је ватра из пешадијског наоружања различитог калибра. Према изјавама преживелих и рањених, у аутобусу „Сервистранса” није било наоружаних лица нити је било ко од путника дејствовао ватреним оружјем.

– Прво је погођен возач аутобуса Здравко Бандулаја, који је том приликом смртно страдао, тако да је аутобус ударио у насип поред пута, где се и зауставио. Истовремено је неселективном паљбом из ватреног оружја пуцано и на остале путнике у аутобусу, а у једном тренутку из правца положаја јединица ВРХ и ХВО на аутобус је испаљена ракета из ручног ракетног бацача М-80 „зоља”, након чега се аутобус запалио. Смртно страдали путници и један број тешко рањених остали су у запаљеном аутобусу, а због панике и страха који је настао преживели и рањени путници су разбијајући бочна стакла искакали напоље. Према изјавама сведока, у непосредној близини аутобуса налазио се већи број беживотних тела цивила који су настрадали у овом у нападу на избегличку колону, а тела истих су била положена по асфалту дуж пута Доњи Вакуф – Јајце – наводи адвокат.

У нападу је страдао 81 цивил, међу којима је осморо деце. Најмлађа жртва био је дечак од три године, а најстарија је имала више од 90 година. На списку је више имена са истим презименима, као што су Ђурић, Гудало, Каурин, Стојић, а страдало је чак десет чланова породице Јанковић и седам чланова породице Зељко.

– Ексхумација посмртних остатака из масовне гробнице у месту Царево Поље, општина Јајце, извршена је 1998. године.
Тада је идентификовано 16 лица за која је утврђено да су се налазила у избегличкој колони и да су страдала услед повреда задобијених деловањем тупе, тешке и замахнуте механичке силе у пределу главе, а код једног броја ватреним зрном из непосредне близине, што указује да су заробљени живи, а затим убијени – каже Братић.

Породице страдалих објавиле су прошле године кратак филм о овом злочину, са апелом да се коначно започне истрага и подигне спомен-обележје код масовне гробнице у месту Царево Поље. Сада је српском Тужилаштву за ратне злочине поднета кривична пријава са свим расположивим доказима. То је трећа по реду пријава поднета због убијања српских цивила у избегличким колонама после акције „Олуја”. Прва се односи на колону код Двора на Уни 8. августа, а друга на колону на Петровачким цестама 7. августа.

С обзиром на то да ратни злочини не застаревају, српско тужилаштво има сва законска овлашћења да покрене поступак, на основу доказа и изјава живих сведока, закључује адвокат Братић.

Крај заташкавању злочина

– Време је да после гашења квазиправне установе у Хагу и дводеценијског заташкавања и спречавања гоњења у Хрватској разбијемо наметнуту „стратегију заборава” и да одговорни за разарање Југославије и тешке злочине коначно кривично одговарају. Овде је реч само о једном у низу тешких кривичних дела на којима је саздана и словеначка и хрватска државност. Време је да се руководства Словеније и Хрватске отворено суоче са карактером ратова које су водиле и природом држава које су тако створиле, а не да свесном заменом теза избегавају одговорност и жртву претварају у агресора – каже Душан Братић.

Подсећа да је Влада Хрватске 2015. године донела закључак којим је наложила Министарству правде да не пружа међународну правну помоћ у одређеним предметима ратних злочина.

– Ћутање је такође злочин. Прикупљамо доказе о тешким ратним злочинима над припадницима ЈНА у Словенији и Хрватској. Жртве су припадници свих националности, од мађарске до албанске. Њихове породице нису виделе правду – истиче адвокат.


http://www.politika.rs/sr/clanak/420163/Ministar-odbrane-Hrvatske-osumnjicen-za-ratni-zlocin



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >