Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Случај Орашје: Живко Татић страдао приликом копања ровова
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Случај Орашје: Живко Татић страдао приликом копања ровова Штампај Пошаљи
Среда, 23 јануар 2019
23/01/2019 |  РТРС | СРНА

У наставку суђења десеторици оптужених за злочине над Србима у Орашју 1992. године свједок Тужилаштва БиХ Драгица Татић испричала је како је сазнала да је њен супруг Живко Татић страдао приликом копања ровова на подручју Орашја у децембру 1992. године. Татићева је испричала да је са дјецом напустила Нови Град у општини Оџак, а да су њен супруг Живко и други чланови породице остали, преноси Бирн.

Она је додала да је потом чула да су почели напади, да су их све одвели у логор, те да је сазнала да је њен супруг био затваран на више локација, а на крају доведен у Орашје.

"Тај дан, 2. децембра, десет их је изведено, а осам је рањено. Он је подлегао. То су ми испричала двојица која су побјегла", рекла је Татићева.

Свједок је рекла да је чула да јој је муж рањен од гранате у груди и да се то догодило у мјесту Лепнице на подручју Орашја.

Она је додала да јој је супруг био сахрањен у Славонском Броду, а да је 15. септембра 1993. године допремљено његово тијело.

Као свједок Тужилаштва данас је саслушана и Милосава Ђајић из села Бранешци у општини Челинац, која је рекла да је њен муж Грујо, као припадник војске 11. децембра 1992. године отишао у село Вучиловац на подручју Орашја, те да је из војске обавијештена да је међу заробљенима и да их је регистровао "Црвени крст".

Она је додала да је, након размјене 29. јануара 1993. године, добила информацију да јој је супруг мртав и да је на тијелу мужа видјела бројне повреде, завоје и крв.

Ђајићева је рекла да је намјеравала да сазна шта се догодило и да је посјетила двојицу заробљеника који су тада размијењени, али да није могла с њима разговарати, јер су били у тешком здравственом стању.

Она је рекла да је чула да је њен супруг преминуо у болници у Бијељини, неколико сати након размјене.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура Хрватског вијећа одбране /ХВО/, те војне и цивилне полиције у Орашју.

На терет им је стављено да су починили прогон српског становништва, и то убиствима, затварањем, мучењем, силовањима и другим радњама.

Суђење ће бити настављено 30. јануара.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=323970




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >