Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Славка Матић остала без породице у једном сату Штампај Пошаљи
Среда, 12 децембар 2018
БРАТУНАЦ, 12. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Међу 68 српских цивила и војника које су муслимански војници убили за само један дан прије 26 година у братуначком селу Бјеловац и сусједним Сикирићу и Лозничкој Ријеци су и Радивоје Матић и његове кћерке Сњежана и Гордана - цијела породица Славке Матић, која случајно није била код куће и тако преживјела.

Кобног јутра 14. децембра 1992. године, када су у Бјеловац упале муслиманске јединице из Сребренице под командом Насера Орића, ова жена остала је без дјеце и супруга, а кућа јој је опљачкана и запаљена, село уништено, а преживјели избјегли на разне стране.

Славка живи сама у кући у Бјеловцу коју је дјелимично обновила и већ 26 година узалудно се нада да ће неко одговарати за убиство њених кћерки и мужа на кућном прагу.

Ова жена, сада старица, присјећа се страдања своје породице. "Сњежану сам нашла убијену пред вратима, Гордана је искрварила у купатилу. Муж и један комшија убијени су у дворишту", рекла је Славка и додала да је изгубила наду да ће правда стићи починиоце ових монструозних злочина.

Она је нагласила да је Република Српска једина правда за преживјеле становнике ових села, те да се још једино узда у Божију правду.

"Да је неко убио толико кокошки и друге перади, одговарао би, а камоли за људе", рекла је Славка и истакла да, након ослобађања команданта муслиманских снага у Сребренци Насера Орића, у правосуђе и правду дефинитивно не вјерује.

Она је испричала да је још неколико старица и лица са инвалидитетом убијено на кућном прагу, а да су неке жене ухваћене у кућама и са дјецом одведене у логор у Сребреницу, гдје су мучене и злостављане, те размијењене након два мјесеца тортуре.

У логор су 14. децембра 1992. године из Бјеловца одведене жене, цивили Достана и Мира Филиповић, те седмомјесечни Немања и трогодишња Оливера Филиповић, као и деветогодишњи Брано Вучетић, којем су тога дана убијени отац Радован и брат Миленко, док је мајку изгубио три мјесеца раније.

Старица Божана Остојић је нестала и још није пронађена.

Најмлађе жртве били су четрнаестогодишњи Слободан Петровић и петнаестогодишњи Чедо Миладиновић, а најстарија осамдесетосмогодишња Достана Матић.

Овај злочин, као и бројне друге почињене у средњем Подрињу, извеле су муслиманске јединице из Сребренице под командом Насера Орића, а у чијем саставу су били и муслимани из сусједних братуначких села.

У Цркви Светог пророка Илије у братуначком селу Бјеловац у петак, 14. децембра, биће служен парастос за 109 Срба убијених у одбрамбено-отаџбинском рату из тог и сусједних села Сикирић и Лозничка Ријека, од којих су њих 68 муслиманске снаге масакрирале у једном дану - 14. децембра 1992. године.


 http://www.srna.rs/novosti/650681/slavka-matic-ostala-bez-porodice-u-jednom-satu.htm






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >