Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Чемерно: Свједок видио убиство српских војника Штампај Пошаљи
Четвртак, 29 новембар 2018
САРАЈЕВО, 29. НОВЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције такозване РБиХ оптуженим за злочине над српским цивилима на подручју Чемерна 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Драгислав Дамјановић рекао је да је видио када су припадници такозване Армије БиХ убили десет војника Војске Републике Српске који су им се претходно предали.

Дамјановић је рекао да су у нападу погинула 32 лица.

"Код моје куће изрешетани су стрина Спаса и њене кћерке Раденка и Јадранка. Убијени су и Миленко Трифковић и његова жена Јања и син Рајко, те кћерке и жена Милана Дамјановића. Већину њих смо сутрадан сахранили у заједничкој гробници на нашем гробљу. Само смо их поредали по земљи и прекрили даскама да не би земљу на њих директно набацали", испричао је Дамјановић.

Свједок је рекао да је када је чуо први пуцањ то схватио као упозорење и отрчао у кућу да пробуди мајку и сестру да бјеже, те да је ту затекао Момира Шикуљака, Велибора Благојевића и куварицу Даринку која је спремала храну за војнике.

"Улетио сам у кућу и све пробудио. Стао сам код врата да пуцам, али ми Шикуљак то није дозволио. Одједном је почело пуцати по кући, малта је сипала на све стране, а телевизор експлодирао. Сви смо легли на под у кухињи, а када је пала граната испод прозора, склонили смо се у собу, а Шикуљак у оставу. Нико није пружао отпор", навео је свједок.

Када се мало смирило, Дамјановић је навео да је у једном моменту провирио кроз прозор и видио заробљеног Манојла Ђуку, којем су наредили да зове војску да се предају. Рекао је да су из његове сусједне куће, која је била у изградњи, изашли војници који су предали оружје и предали се.

Он се присјетио да су међу њима били Радомир Јефтић, Гојко Ђурђић, Сретен Јанковић, Миро Пантић и Недељко Мичић. Дамјановић је свједочио да су сви покошени рафалном паљбом.

"Не знам ко их је убио јер никога нисам познавао. Није им било тешко да то ураде јер су направили обруч око нас. Само знам да су били у маскирним униформама", додао је свједок.

Он се рекао да је чуо како муслимански војници дозивају "неког Какањца, Шумара", а да се причало да је један од мјештана говорио неком од њих: "Куме, немој ми само Рајка убити".

Свједок је навео да је у нападу запаљена његова штала и да су изгорјели неки војници и стока.

Говорећи о томе како се са укућанима спасио, Дамјановић је рекао да је чуо када је неко ушао у кухињу и питао има ли кога. Пошто није добио никакав одговор, другим војницима је јавио да је све срушено и да је погинуо ако је неко ту био.

Он је рекао да је цијела акција трајала око један сат.

"Када се смирило, ми смо изашли из куће и потрчали према оближњој пећини. Тада смо прошли поред побијених војника. Успут смо нашли рањеног Ненада Обрадовића, којем сам у пећини превио рану", испричао је Дамјановић.

Након тога, рекао је да је са Шикуљаком кренуо по помоћ према Караули, када су срели српске транспортере и камионе, са којима су се вратили у Чемерно. Ту је убрзо слетио и хеликоптер којим су одвезени рањени Обрадовић и Бранка Трифковић, а остале преживјеле војска је евакуисала на Округлицу.

Тужилаштво БиХ оптужило је Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију, те Хамдију Спахића да су крајем маја и у првој половини јуна 1992. године заједно са другим њима познатим лицима свјесно и вољно учествовали у удруженом злочиначком подухвату у селу Чемерно.

Оптужница их терети да су 10. јуна 1992. године извршили напад на село Чемерно у којем су убили 30 Срба, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година. Убијено је десетак жена, а у нападу је паљена покретна и непокретна имовина Срба, који су мучени и убијани.

Оптужен је и Нехру Ганић у својству команданта Општинског штаба Територијалне одбране Бреза који се терети да, иако је знао или могао знати да његови подређени спремају напад на Чемерно, није спријечио ово кривично дјело, односно није казнио извршиоце.

Наставак суђења заказан је за 13. децембар.


 http://www.srna.rs/novosti/647384/svjedok-vidio-ubistvo-srpskih-vojnika.htm
 
 
 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >