Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок тврди да су га тукли оптужени Анто и Мато Живковић Штампај Пошаљи
Среда, 24 октобар 2018
24/10/2018 | РТРС | СРНА

У наставку суђења десеторици оптужених за злочине над Србима у Орашју 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Светозар Поповић изјавио је да су га у том периоду у школи у Доњој Махали, гдје су га затворили припадници ХВО-а, тукли, између осталих, оптужени Анто и Мато Живковић.

Поповић је пред Судом БиХ рекао је да је заробљен 8. маја 1992. године, када је са мјештанима Новог Града кренуо на српску територију, након обећања припадника ХВО-а да ће их пустити када предају оружје.

"То је била превара. Ухапсили су нас и затворили у основној школи у Оџаку, па пребацивали у Нови Град, Босански Брод, Славонски Брод, а одатле скелом преко Саве у Доњу Махалу. Били смо исцрпљени од глади, међу нама је било и болесних, а на многима су биле видљиве посљедице од батина које смо добијали гдје год смо били", испричао је Поповић.

Додао је да их је по затварању у школу у Орашју тукао ко је стигао, а да су ударани палицама, столицама и другим предметима.

"На вратима школе у Доњој Махали их је много било, једва су чекали да нас ударају. Неки су били ниски, пењали су се на столице да би нас могли ударати. Послије сам сазнао да су двојица од ових који су нас тукли били Мато и Анто Живковић. Неки непознати полицајац ударао ме палицом и ногама по бубрезима и глави око сат времена. Исто је прошао Миливоје Јелић који је био са мном", испричао је свједок.

Поповић је рекао да су од посљедица мучења подлегли Марко и Бранко Горановић и да је чуо да су Вујадина Чечавца боли шарафцигером.

Свједок је додао да је током заробљеништва ишао и на копање ровова и да је једном приликом његов млађи брат Радован рањен у главу, што је оставило трајне посљедице.

Свједок Љубо Панић изјавио је да је у школи у Доњој Махали био заробљен до маја 1993. године.

"Сви војници ХВО-а када дођу пијани са линије су нас тукли. Ногама, шакама, палицама, нису бирали, а главни је био Пера Винцетић, звани Коњ. Луки Станковићу су стављали прсте у врата и тако их ломили", рекао је Панић.

Додао је да је краће вријеме ишао на копање ровова и да је чуо да су Стојан Лешић и Живко Тарић погинули док су обављали те послове.

"У јануару 1993. године радио сам на изградњи пута од Копањице према српском селу Вучиловци. Речено ми је да за изградњу пута користимо циглу од срушене цркве из Вучиловица", рекао је свједок.

Владо Адамовић, адвокат Ђуре Матузовића, рекао је Панићу да црква у Вучиловцима никада није срушена, на шта је он поновио да му је тако речено.

Трећи свједок Тужилаштва Тома Шишљагић изјавио је да су тројица припадника ХВО-а убили Мићу Даниловића док је копао ровове.

"Дошли су до нас, дали нам да запалимо и мало се удаљили. Нешто су између себе причали, вратили се и рафалом убили Мићу. Војник који је са нама био у рову рекао нам је да свима кажемо да га је убио снајпер", испричао је Шишљагић.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а и полиције у Орашју и као припадници војне полиције.

На терет им је стављен прогон српског становништва - убиствима, затварањем или другим тешким одузимањем слободе, мучењима, силовањима и другим нечовјечним дјелима.

Матузовић, Живковић и Ђурић оптужени су и да су, заједно са њима познатим припадницима војне полиције ХВО-а, у шупи у Доњој Махали и у логору у основној школи у том мјесту,  учествовали у убиствима, мучењу и нечовјечном поступању према ратним заробљеницима.

Наставак суђења заказан је за 7. новембар.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=314221



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >