Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Вејзовић ослобођен оптужби за мучење Срба у Ступарима Штампај Пошаљи
Петак, 31 август 2018
31/08/2018 |  РТРС | Аутор: СРНА

Првостепеном пресудом Суда БиХ бивши полицајац Кахро Вејзовић ослобођен је оптужби да је 1992. године у Ступарима, код Кладња, мучио мушкарце српске националности.

Вејзовић је ослобођен кривице да је, од јуна до септембра 1992. године, као припадник Полицијске станице Ступари током испитивања на више локација мучио заробљене српске цивиле у Ступарима ,ударајући их у главу и по гениталијама песницама, чизмама, палицом и кундаком пушке, стављајући им пиштољ и нож под грло, те пријетећи им и присиљавајући их да једу папир.

Предсједавајућа Судског вијећа Весна Јесенковић рекла да Тужилаштво БиХ није доказало Вејзовићеву кривицу, као и да се већина тачака оптужнице темељила на исказима само једног свједока.

"Имајући у виду све наведено, искази тог свједока нису имали потребну снагу да се на њима темељи осуђујућа пресуда, па смо сходно томе донијели ослобађајућу пресуду", рекла је Јесенковићева.

У кратком образложењу пресуде, Јесенковићева је истакла да поједини свједоци нису конзистентни у својим исказима датим у истрази и пред Судом БиХ, преноси Бирн.

"Свједок Радован Ђокић, на чијем исказу се темељи пет тачака оптужнице, био је неувјерљив и приликом сваког исказа додавао је нове изјаве", рекла је Јесенковићева.

Вејзовићу се првобитно судило са Сафетом Мујчиновићем, Селманом Бусновом, Нусретом Мухићем, Зијадом Хамзићем, Рамизом Халиловићем, Неџадом Хоџићем и Османом Гогићем који су првостепеном пресудом ослобођени оптужбе за ратне злочине почињене на подручју Кладња од маја 1992. до јула 1993. године.

Након двије године суђења заједно са осталим оптуженима, Вејзовићев предмет је, због његове болести, раздвојен и двије године је био у фази "мировања", да би се, након тога, суђење наставило и трајало дуже од годину дана.

На ову пресуду постоји могућност жалбе.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=308919


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >