Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Усвојен захтјев Младићеве одбране за изузеће тројице судија
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Усвојен захтјев Младићеве одбране за изузеће тројице судија Штампај Пошаљи
Среда, 05 септембар 2018
05.09.2018 11:38 | Агенције | Глас Српске

Међународни суд у Хагу усвојио је захтјев одбране Ратка Младића за изузеће тројице судија из апелационог вијећа које ће разматрати Младићеву жалбу на првостепену пресуду којом је осуђен на доживотни затвор због геноцида и злочина против човјечности у БиХ.

Одлуком коју је донио судија Жан-Клод Антонети, из апелационог већа изузети су због “утиска да су пристрасни” предсједавајући Теодор Мерон и чланови Кармел Ађијус и Лиу Даћун.

Сва тројица су дугогодишње водеће судије Хашког трибунала. Мерон је био дугогодишњи предсједник Трибунала, а сада је предсједник резидуалног Механизма, правног наследника тог суда.

Ађијус је био потпредсједник и предсједник Трибунала, а судија Лиу Даћун потпредсједник.

Данас објављеном одлуком, судија Антонети практично је усвојио аргументе Младићеве одбране да судије Мерон, Адјијус и Даћун нису непристрасне зато што су учествовале у доношењу ранијих пресуда Хашког трибунала којим су Младићу подређени официри ВРС осуђени због геноцида и других злочина у Сребреници, у јулу 1995.

У тим пресудама, по одбрани, судије Мерон, Ађијус и Даћун су унапред утврдиле и Младићеву кривицу за геноцид у Сребреници, доносећи закључке о генераловој улози и одговорности.

Судија Ађијус предсједавао је вијећем Трибунала које је изрекло осуђујућу пресуду групи официра ВРС предвођених Вујадином Поповићем и Љубишом Беаром, осуђеним на доживотни затвор.

Судија Мерон предсједавао је апелационим већем Трибунала које је потврдило првостепену осуђујућу пресуду и доживотну затворску казну генералу ВРС Здравку Толимиру због геноцида у Сребреници.

Мерон је предсједавао и жалбеним већем које је генерала ВРС Радислава Крстића осудило на 35 година затвора због помагања и подржавања геноцида у Сребреници.

Кинески судија Даћун био је председавајући у процесу против официра ВРС Видоја Благојевића, који је због злочина у Сребреници био осудјен на 15 година затвора.

Умјесто њих, данашњом одлуком, у апелационо веће које ће разматрати Младићеву жалбу постављене су судије Емпарани Мами Ричард Раџонсон, Приска Матимба Нијамбе и Гебердао Густаве Кам.

У апелационом већу, по данас објављеној одлуци, биће и судије Сејмор Пантон и Елизабет Ибанда-Нахамија.

Бившег команданта Војске Републике Српске, генерала Младића, Хашки трибунал је у новембру прошле године осудио на доживотни затвор због геноцида у Сребреници, прогона Муслимана и Хрвата широм БиХ, терорисања становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимања припадника Унпрофора за таоце, 1992-95.

Ослобођен је оптужбе за геноцид у још шест општина у БиХ.

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >