Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Усвојен захтјев Младићеве одбране за изузеће тројице судија
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Усвојен захтјев Младићеве одбране за изузеће тројице судија Штампај Пошаљи
Среда, 05 септембар 2018
05.09.2018 11:38 | Агенције | Глас Српске

Међународни суд у Хагу усвојио је захтјев одбране Ратка Младића за изузеће тројице судија из апелационог вијећа које ће разматрати Младићеву жалбу на првостепену пресуду којом је осуђен на доживотни затвор због геноцида и злочина против човјечности у БиХ.

Одлуком коју је донио судија Жан-Клод Антонети, из апелационог већа изузети су због “утиска да су пристрасни” предсједавајући Теодор Мерон и чланови Кармел Ађијус и Лиу Даћун.

Сва тројица су дугогодишње водеће судије Хашког трибунала. Мерон је био дугогодишњи предсједник Трибунала, а сада је предсједник резидуалног Механизма, правног наследника тог суда.

Ађијус је био потпредсједник и предсједник Трибунала, а судија Лиу Даћун потпредсједник.

Данас објављеном одлуком, судија Антонети практично је усвојио аргументе Младићеве одбране да судије Мерон, Адјијус и Даћун нису непристрасне зато што су учествовале у доношењу ранијих пресуда Хашког трибунала којим су Младићу подређени официри ВРС осуђени због геноцида и других злочина у Сребреници, у јулу 1995.

У тим пресудама, по одбрани, судије Мерон, Ађијус и Даћун су унапред утврдиле и Младићеву кривицу за геноцид у Сребреници, доносећи закључке о генераловој улози и одговорности.

Судија Ађијус предсједавао је вијећем Трибунала које је изрекло осуђујућу пресуду групи официра ВРС предвођених Вујадином Поповићем и Љубишом Беаром, осуђеним на доживотни затвор.

Судија Мерон предсједавао је апелационим већем Трибунала које је потврдило првостепену осуђујућу пресуду и доживотну затворску казну генералу ВРС Здравку Толимиру због геноцида у Сребреници.

Мерон је предсједавао и жалбеним већем које је генерала ВРС Радислава Крстића осудило на 35 година затвора због помагања и подржавања геноцида у Сребреници.

Кинески судија Даћун био је председавајући у процесу против официра ВРС Видоја Благојевића, који је због злочина у Сребреници био осудјен на 15 година затвора.

Умјесто њих, данашњом одлуком, у апелационо веће које ће разматрати Младићеву жалбу постављене су судије Емпарани Мами Ричард Раџонсон, Приска Матимба Нијамбе и Гебердао Густаве Кам.

У апелационом већу, по данас објављеној одлуци, биће и судије Сејмор Пантон и Елизабет Ибанда-Нахамија.

Бившег команданта Војске Републике Српске, генерала Младића, Хашки трибунал је у новембру прошле године осудио на доживотни затвор због геноцида у Сребреници, прогона Муслимана и Хрвата широм БиХ, терорисања становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимања припадника Унпрофора за таоце, 1992-95.

Ослобођен је оптужбе за геноцид у још шест општина у БиХ.

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >