Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Свједоку Машићу предочени његови различити искази
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједоку Машићу предочени његови различити искази Штампај Пошаљи
Четвртак, 23 август 2018
САРАЈЕВО, 23. АВГУСТА /СРНА/ - Тужилаштво БиХ данас је пред Судом БиХ свједоку у предмету "Велики парк" Рифату Машићу, бившем припаднику Специјалне јединице Министарства унутрашњих послова такозване РБиХ, предочило различите исказе које је дао током истраге о овом предмету 2008. и 2011. године.

Свједок Машић, који је током рата био задужен за обезбјеђење Дома полиције у Сарајеву, данас је потврдио исказ који је дао Тужилаштву БиХ 16. децембра 2011. године, када је рекао да је током пуцњаве у Великом парку у првом моменту видио двије особе, а у другом Неџада Херенду како с њима комуницира.

Тужилац Весна Илић затражила је од овог свједока да разјасни да ли је видио заробљене војнике ЈНА када су доведени у Дом Полиције или када су из њега изведени, како је наведено у његовом исказу од 10. јула 2008. године.

"Тачан је исказ који сам дао у Тужилаштву БиХ 2011. године. Тада сам рекао да сам заробљене војнике видио у моменту уласка у хол. Имали су јастучнице на главама, неки су носили униформу ЈНА, а били су у пратњи мени непознатих лица. Проведени су кроз ходник до подрума, гдје су били притворени", навео је Машић.

Свједок је рекао да не зна како се десило да је у исказу 2008. године детаљно описано извођење војника из Дома полиције, те потврдио да је констатовао своје потписе у записнику који није прочитао, јер је имао повјерење у Тужилаштво.

Он је додао да га је 2008. године испитивао страни тужилац Филип Алкок, који му није рекао против кога се води истрага и зашто је он позван као свједок.

Машић је рекао да је акценат био на догађају у Великом парку, а да је он током саслушања закључио о чему се ради, те навео да се не сјећа да га је Аклок наговарао да говори против Викића, али да је имао неке сугестије истражиоца да говори у том правцу.

Он је поновио исказ који је дао на претходном рочишту у овом предмету, када је рекао да је човјек, који је стајао између двоје врата, цијело вријеме гледао у врата на која је изашао помоћник шефа безбједности Златан Окић, који му је климнуо главом.

"Тврдим да му је на тај начин нешто одобрио, а овај човјек се одмах окренуо и изашао. Након пет до седам минута чули су се рафали. Прије тога, Неџад Херенда је цијело вријеме ходао кроз ходник и нервозно пушио", додао је Машић.

Он је нагласио да тијела убијених војника никада није видио, а да је чуо да су транспорт извршили људи који су у Дому полиције радили као помоћно особље.

"Један човјек, који је са нама био у спаваоници рекао је да је учествовао у њиховом транспорту. Нико га ништа није питао, а он је то испричао у бунту јер му је тешко пало што је, како је рекао, и то морао радити. Рекао је да су тијела одвезена у бијелом комбију према Дариви и остављена у тунелу", свједочио је Машић.

Према његовим ријечима, у Дом полиције су долазили команданти разних јединица, а повремено и Јука Празина, који је изузетно поштовао /једног од оптужених Драгана/ Викића.

Говорећи о Херенди, Машић је нагласио да му он никада није рекао ко му је шеф, да му је једном рекао да је изузетно задовољан и да шеф има повјерење у њега, а да је касније закључио да му је шеф био Алија Делимустафић.

У предмету "Велики парк", осим бившег команданта Специјалне јединице Министарства унутрашњих послова такозване РБиХ Драгана Викића, оптужени су бивши помоћник министра унутрашњих послова такозване РБиХ Јусуф Пушина, те Нермин Узуновић и Младен Човчић.

Викић, Пушина, Узуновић и Човчић су, према оптужници, били информисани о заробљавању осам припадника ЈНА српске националности из транспортера у квару на подручју сарајевског насеља Добриња.

Према оптужници, они су били информисани о стављању заробљених војника ЈНА под контролу и надзор полицијских и безбједносних структура, који су потом изведени у Велики парк близу Дома полиције у центру Сарајева, гдје су убијени.

Тијела припадника ЈНА склоњена су и одвезена с циљем уклањања и прикривања доказа, али су пронађени дјелимични посмртни остаци двојице убијених, док се за осталима још трага.

Наставак суђења заказан је за 6. септембар.


 http://www.srna.rs/novosti/620355/svjedoku-masicu-predoceni-njegovi-razliciti-iskazi.htm
 
 

 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >