Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Свједоку Машићу предочени његови различити искази
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједоку Машићу предочени његови различити искази Штампај Пошаљи
Четвртак, 23 август 2018
САРАЈЕВО, 23. АВГУСТА /СРНА/ - Тужилаштво БиХ данас је пред Судом БиХ свједоку у предмету "Велики парк" Рифату Машићу, бившем припаднику Специјалне јединице Министарства унутрашњих послова такозване РБиХ, предочило различите исказе које је дао током истраге о овом предмету 2008. и 2011. године.

Свједок Машић, који је током рата био задужен за обезбјеђење Дома полиције у Сарајеву, данас је потврдио исказ који је дао Тужилаштву БиХ 16. децембра 2011. године, када је рекао да је током пуцњаве у Великом парку у првом моменту видио двије особе, а у другом Неџада Херенду како с њима комуницира.

Тужилац Весна Илић затражила је од овог свједока да разјасни да ли је видио заробљене војнике ЈНА када су доведени у Дом Полиције или када су из њега изведени, како је наведено у његовом исказу од 10. јула 2008. године.

"Тачан је исказ који сам дао у Тужилаштву БиХ 2011. године. Тада сам рекао да сам заробљене војнике видио у моменту уласка у хол. Имали су јастучнице на главама, неки су носили униформу ЈНА, а били су у пратњи мени непознатих лица. Проведени су кроз ходник до подрума, гдје су били притворени", навео је Машић.

Свједок је рекао да не зна како се десило да је у исказу 2008. године детаљно описано извођење војника из Дома полиције, те потврдио да је констатовао своје потписе у записнику који није прочитао, јер је имао повјерење у Тужилаштво.

Он је додао да га је 2008. године испитивао страни тужилац Филип Алкок, који му није рекао против кога се води истрага и зашто је он позван као свједок.

Машић је рекао да је акценат био на догађају у Великом парку, а да је он током саслушања закључио о чему се ради, те навео да се не сјећа да га је Аклок наговарао да говори против Викића, али да је имао неке сугестије истражиоца да говори у том правцу.

Он је поновио исказ који је дао на претходном рочишту у овом предмету, када је рекао да је човјек, који је стајао између двоје врата, цијело вријеме гледао у врата на која је изашао помоћник шефа безбједности Златан Окић, који му је климнуо главом.

"Тврдим да му је на тај начин нешто одобрио, а овај човјек се одмах окренуо и изашао. Након пет до седам минута чули су се рафали. Прије тога, Неџад Херенда је цијело вријеме ходао кроз ходник и нервозно пушио", додао је Машић.

Он је нагласио да тијела убијених војника никада није видио, а да је чуо да су транспорт извршили људи који су у Дому полиције радили као помоћно особље.

"Један човјек, који је са нама био у спаваоници рекао је да је учествовао у њиховом транспорту. Нико га ништа није питао, а он је то испричао у бунту јер му је тешко пало што је, како је рекао, и то морао радити. Рекао је да су тијела одвезена у бијелом комбију према Дариви и остављена у тунелу", свједочио је Машић.

Према његовим ријечима, у Дом полиције су долазили команданти разних јединица, а повремено и Јука Празина, који је изузетно поштовао /једног од оптужених Драгана/ Викића.

Говорећи о Херенди, Машић је нагласио да му он никада није рекао ко му је шеф, да му је једном рекао да је изузетно задовољан и да шеф има повјерење у њега, а да је касније закључио да му је шеф био Алија Делимустафић.

У предмету "Велики парк", осим бившег команданта Специјалне јединице Министарства унутрашњих послова такозване РБиХ Драгана Викића, оптужени су бивши помоћник министра унутрашњих послова такозване РБиХ Јусуф Пушина, те Нермин Узуновић и Младен Човчић.

Викић, Пушина, Узуновић и Човчић су, према оптужници, били информисани о заробљавању осам припадника ЈНА српске националности из транспортера у квару на подручју сарајевског насеља Добриња.

Према оптужници, они су били информисани о стављању заробљених војника ЈНА под контролу и надзор полицијских и безбједносних структура, који су потом изведени у Велики парк близу Дома полиције у центру Сарајева, гдје су убијени.

Тијела припадника ЈНА склоњена су и одвезена с циљем уклањања и прикривања доказа, али су пронађени дјелимични посмртни остаци двојице убијених, док се за осталима још трага.

Наставак суђења заказан је за 6. септембар.


 http://www.srna.rs/novosti/620355/svjedoku-masicu-predoceni-njegovi-razliciti-iskazi.htm
 
 

 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >