Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Атиф Дудаковић arrow Ружнић на слободи, одређене мјере забране
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ружнић на слободи, одређене мјере забране Штампај Пошаљи
Четвртак, 23 август 2018
23/08/2018 | РТРС | СРНА

Суд БиХ данас је одбио приједлог Тужилаштва БиХ за одређивање притвора Хасану Ружнићу, осумњиченом у оквиру предмета "Атиф Дудаковић и други" за злочине против човјечности над жртвама српске националности у акцији "Сана 95" 1995. године, саопштено је из Суда.

Ружнићу су изречене мјере забране напуштања боравишта и путовања, те обавеза јављања полицијској станици у Бихаћу два пута седмично.

Изречена му је и мјера забране састајања и контактирања, укључујући и телефоном или путем посредника са официрима и војницима који су на било који начин били укључени у војну операцију "Сана 95" на подручјима општина Босанска Крупа, Босански Петровац, Кључ и Сански Мост, те приближавања овим лицима на мање од 100 метара.

Бригу о извршењу изречених мјера водиће припадници надлежних полицијских станица, односно Полицијске станице Бихаћ.

Осумњиченом се налаже да поступа строго у складу са наредбама и позивима Суда БиХ, којима се мијењају услови или укидају ове обавезе или којим се захтијева присуство у Суду, као и да буде доступан Тужилаштву и Суду БиХ.

Изречене мјере забране трајаће док за њима постоји потреба, а њихова оправданост биће контролисана свака два мјесеца.

Осумњичени се упозорава да му може бити одређен притвор ако прекрши обавезе изречене овим рјешењем.

Суд БиХ сматра неоснованим приједлог за одређивање притвора из разлога што, како оцјењује, Тужилаштво није у довољној мјери увјерило Суд у постојање посебног притворског разлога.

Према судској одлуци, Тужилаштво БиХ није представило довољно доказа који указују на опасност од бјекства и основану бојазан да ће осумњичени уништити, сакрити, измијенити или фалсификовати доказе и трагове важне за кривични поступак или ако нарочите околности указују да ће ометати кривични поступак утицајем на свједоке, саучеснике или прикриваче.

С друге стране, Суд је оцијенио да исти циљ може бити остварен примјеном блаже мјере од притвора, те је изрекао наведене мјере забране.

Ружнић је јуче предат Судској полицији БиХ на граници између БиХ и Хрватске, након чега је транспортован у Сарајево, гдје га је испитао поступајући тужилац.

Осумњичени је на основу међународне потјернице, расписане на захтјев Тужилаштва БиХ, ухапшен на подручју Хрватске 29. јула.

Посебно одјељење за ратне злочине Тужилаштва БиХ води истрагу против Ружнића, који је осумњичен да је у својству припадника Војне полиције Петог корпуса такозване Армије БиХ починио злочин против човјечности над жртвама српске националности у Босанском Петровцу 15. септембра 1995. године.

На наведеном локалитету стријељано је и убијено најмање 40 српских цивила и војника који су се претходно предали, а Ружнић је осумњичен да је лично учествовао у стријељањима и појединачним убиствима преживјелих.

Ружнић је један од укупно 17 осумњичених у предмету "Атиф Дудаковић и други", а његовим изручењем су сви осумњичени доступни правосуђу БиХ.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=308049




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >