Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow На данашњи дан arrow Стрељања уз аплауз
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Стрељања уз аплауз Штампај Пошаљи
Среда, 20 јун 2007
Индекс чланака
Стрељања уз аплауз
Страна 2
Глас јавности
20. јун

НА ДАНАШЊИ ДАН : Злочини над Србима у БиХ и Хрватској

Стрељања уз аплауз


Поводом 15 година од страдања Срба, стављамо на располагање документацију о лицима српске националности која су убијена у масовним покољима јуна 1992. Позивамо читаоце да помогну у откривању злочина и допуни података које саопштавамо и комплетирању документације Центра за истраживање злочина над српским народом. Ниједан од ових злочина учињених над Србима у Босни и Хрватској до данас није процесуиран нити у Хагу, нити пред судовима БиХ

Хлапчевићи, углавном муслиманско село у општини Високо, са веома мало хришћанског становништва (Хрвата 2, муслимана 612, Срба 19). Јавна егзекуција Срба овог села извршена је 20. јуна 1992. у центру села, где су присилно доведени из својих кућа. Убиства доведених Срба извршили су, у присуству и уз аплаузе локалног муслиманског становништва, блиски рођаци посматрача, припадници Армије БиХ, углавном из овог и суседних муслиманских села.


Имовина побијених и преосталих, прогнаних Срба села Хлапчевићи је опљачкана, а оно што пљачкаши, такође локални муслимани, нису могли да однесу, спаљено је и разорено. О том гнусном чину убиства, уз аплаузе бивших комшија, егзекутора и њихових најближих рођака, родитеља, жена и деце, сведоче два човека, жртве муслиманске егзекуције, који су и поред више прострелних рана ипак преживели стрељање.

Жртве: 1) Даница (Обрен) Дамјановић, 1940. и њен супруг 2) Славко (Јеремија) Дамјановић, 1935; 3) Душанка (Милош) Брајић-Ристић, 1945. њен син 4) Жељко (Неђо) Ристић, 1966; 5) Неђо (Милош) Масал, 1947; 6) Душанка Масал.

Ходбина, мешовито село у општини Мостар, са веома сложеном структуром становништва (Срба 676, Хрвата 123, муслимана 329, Југословена 23, осталих 7), у походу на српско становништво и села овог дела Херцеговине окупирале су хрватске оружане формације 20. јуна 1992. Приликом запоседања села убијено је осам старијих Срба, од тога седам жена, велики број Срба отерано је у логоре, а остали мештани, деца и млађе жене су заштиту потражили и нашли бекством на слободну српску територију. Српска имовина је опљачкана и уништена. Српско гробље оскрнављено, а споменици на многим гробовима поломљени.

Жртве: 1) Госпава (Анто) Главаш, 1910; 2) Рајка (Ђуро) Главаш, 1945; 3) Босиљка (Перо) Кајго, 1914; 4) Василија (Ристо) Кајго, 1923. (глувонема од рођења); 5) Риста (Алекса) Михић; 6) Нада (Рајко) Стевић, 1936; 7) Спасоје (Никола) Стевић, 1936; 8) Стана (Јово) Кнежић, 1922.
 
Коложићи - суров злочин извршен над три генерације познате и угледне породице Вуковића у овом претежно муслиманском селу, општине Високо (муслимана 309, Срба 165), десио се 20. јуна 1992. у 14.30 часова. У злочину извршеном претежно из лаког пешадијског аутоматског оружја за неколико минута је побијено шест чланова те богате српске породице. Злочин су припремили и извршили наоружани муслимани, војници Армије БиХ, углавном добровољци регрутовани из села ове и суседних општина.

Истог, али и следећег дана после злочина над побијеном српском породицом садистички су ликовале и иживљавале се прве комшије муслимани, њихове жене и деца. Два дана су, док тела нису однета из дворишта и сахрањена, пљували, мокрили, псовали и шутирали покојнике са којима су пре тога деценијама, изгледало је пријатељски, без међусобних сукоба, живели у најближем комшилуку, кућа до куће.

Жртве: 1) Бошко Вуковић, 1927. и његова супруга 2) Драгиња Вуковић, 1924. њихов син 3) Рајко (Бошко) Вуковић, 1948; унук 4) Миодраг (Рајко) Вуковић, 1969. и најближи рођаци који су се код њих затекли 5) Јеленко (Душан) Вуковић, 1962. и 6) Здравко Вуковић, 1946. Овим жртвама треба са пуно разлога додати и Здравкову ћерку Тању Вуковић, средњошколку, која је, у скровишту, била сведок покоља. Након годину дана, у очајању, извршила је самоубиство активирањем ручне бомбе као избеглица у Илијашу.
 


 
< Претходни   Следећи >