Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Обновљено суђење Орићу и Мухићу 3. септембра Штампај Пошаљи
Среда, 25 јул 2018
25/07/2018 |  РТРС | СРНА

Обновљено суђење команданту такозване Армије БиХ у Сребреници Насеру Орићу и припаднику те војске Сабахудину Мухићу пред Апелационим вијећем Суда БиХ почеће 3. септембра, потврдила је Срни Орићев адвокат Лејла Човић.

Апелационо вијеће Суда БиХ је 8. јуна, због битних повреда одредаба кривичног поступка, укинуло првостепену ослобађајућу пресуду Орићу и Мухићу за злочине над Србима на подручју Сребренице 1992. године и одредило поновно одржавање претреса.

Орић и Мухић су оптужени да су у мјестима Залазје, Лолићи и Куњерац убили тројицу заробљених Срба - Слободана Илића, Милутина Милошевића и Митра Савића.

Суђење у овом предмету почело је у јануару 2016. године, а, након изношења завршних ријечи Тужилаштва БиХ 29. августа, окончано је изношењем завршних ријечи одбране 12. септембра.

Предсједавајући Судског вијећа Шабан Максумић рекао је, у образложењу ослобађајуће пресуде, да Тужилаштво БиХ није ван разумне сумње доказало да су оптужени Орић и Мухић убили тројицу заробљених Срба у мјестима Залазје, Лолићи и Куњерац.

Он је навео да је кључни елемент свих тачака оптужнице био исказ заштићеног свједока "О1", који према оцјени Вијећа, није био вјеродостојан.

Максумић је нагласио да је Тужилаштво морало бити свјесно контрадикторности исказа овог свједока које је дао током истраге и на главном претресу.

Апелационо вијеће је укинуло ову пресуду јер се, како су раније навели, заснива на доказима на којима се, према одредбама кривичног процесног закона, пресуда не може заснивати.

Апелационо вијеће сматра основаним приговор који је у жалби поднијело Тужилаштво БиХ да је првостепено вијеће учинило битну повреду одредаба кривичног поступка, односно да се пресуда заснива на доказима на којима се, према одредбама кривичног процесног закона, не може заснивати, истичући да је из наведених жалбених разлога учињена повреда имала за посљедицу укидање првостепене пресуде.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=305324




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >