Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок чуо да се у средњошколском центру објесио Перо Гаврић Штампај Пошаљи
Четвртак, 19 јул 2018
САРАЈЕВО, 18. ЈУЛА /СРНА/ - У наставку суђења десеторици оптужених за злочине над српским цивилима у Орашју 1992. и 1993. године, свједок Тужилаштва БиХ, бивши припадник резервног састава милиције у Орашју Лука Ђијан рекао је да је чуо да се у Средњошколском центру у Орашју објесио Перо Гаврић.

Ђијан је рекао и да је од колега чуо да су током акције прикупљања оружја у селу Букова Греда 9. маја 1992. године страдали Мићо Гаврић и Жарко Максимовић.

Он је додао да су због страха од одмазде након страдања хрватских цивила у селу Видовице, Срби из Букове Греде и Орашја смјештени у Средњошколски центар ради њихове безбједности.

Ђијан је рекао да су српске цивиле у изолацији чувала три- четири резервна полицајца, те да мисли да су крајем јула или августа били размијењени.

Други свједок Тужилаштва БиХ, Никола Трогрлић рекао је да је 9. маја 1992. године, као резервни полицајац отишао у Букову Греду, гдје је од мјештана требало одузети наоружање.

"Када сам са колегом Бегићем дошао камионом, у центру села видио сам групу цивила поред којих су стајали командир Станице полиције Марко Доминковић и његов замјеник Мехо Делић. Нама је пришао један наоружани војник у маскирној униформи премазан маскирним бојама, који се на нас издерао и дрским тоном нас питао зашто смо дошли. Рекао је да му не требамо ми, него камион и натјерао нас да се пјешке вратимо у Орашје", испричао је Трогрлић.

Он је додао да је током повратка чуо детонацију и кратку рафалну паљбу, а да је касније од колега сазнао да су тада страдали неки Срби.

Када је формиран изолациони центар у Средњошколском центру у Орашју, Трогрлић је објаснио да је био распоређен на обезбјеђењу објекта и људи у њему како не би дошло до одмазде од стране локалног становништва.

Он је рекао да, осим војној полицији, никоме није био дозвољен приступ.

"Војна полиција је долазила у јутарњим часовима и одводила неке људе. Они су по повратку причали да су радили на скели, чистили куће, копали ровове. Добровољно су се јављали да раде, а шеф смјене Илија Живковић водио је записник о бројном стању људи у изолацији, ко је извођен и када је враћен. Не знам да ли се сада и гдје налази његова биљежница", рекао је Трогрлић.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а и полиције у Орашју, те као припадници војне полиције.

На терет им је стављен прогон српског становништва - убиствима, затварањем или другим тешким одузимањем слободе, мучењима, силовањима и другим нечовјечним дјелима.

Матузовић, Живковић и Ђурић оптужени су и да су, заједно са њима познатим припадницима војне полиције ХВО-а, у шупи у Доњој Махали и у логору у основној школи у том мјесту, учествовали у убиствима, мучењу и нечовјечном поступању према ратним заробљеницима.

Суђење ће бити настављено 22. августа.

 
http://www.srna.rs/novosti/611504/svjedok-cuo-da-se-u-srednjoskolskom-centru-objesio-pero-gavric.htm



 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >