Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Битка списковима: У Немачку одлази и листа осумњичених за ратне злочине над Србима
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Битка списковима: У Немачку одлази и листа осумњичених за ратне злочине над Србима Штампај Пошаљи
Субота, 14 јул 2018
Недељка Бреберина | 14.07.2018 | Блиц

Немачко правосуђе, чини се, имаће пуне руке посла бавећи се ратним злочинима на простору бивше Југославије.

Након што је председница Удружења "Мајке Сребренице" Мунира Субашић предала немачком тужиоцу списак са 22.000 имена припадника Војске Републике Српске, слично су најавили и из Организације породица погинулих и заробљених и несталих цивила у Братунцу, али у случају припадника 28. дивизије Армије БиХ.

Овој намери од јуче су се придружили и у Удружењу Срба протераних из западне Славоније. Они ће, наиме немачком тужиоцу и осталим правосудним институцијама у земљама ЕУ, предати списак са именима 1.240 Срба убијених у западној Славонији од 1991. до 1995. године и затражити да се процесуирају одговорни за те злочине.

-Ажурирали смо комплетан списак са именима и презименима убијених Срба у западној Славонији, датумом рођења и местом погибије који ће бити предат на процесуирање немачком тужиоцу, јер су се хрватске и међународне правосудне институције свих ових година оглушиле да процесуирају ове злочине и одговорне приведу правди – изјавио је председник удружења Крста Жарковић.

Председница Општинске организације породица погинулих и заробљених и несталих цивила у Братунцу Радојка Филиповић потврдила је да је већ у фази припреме списак припадника 28. дивизије Армије РБиХ и осталих јединица који су из Сребренице нападали српска места у Подрињу, а који ће бити предат немачком тужиоцу и осталим правосудним институцијама у земљама ЕУ.

Филиповићева је појаснила да невладине организације проистекле из одбрамбено-отаџбинског рата из Подриња за ову активност очекују подршку и свих невладиних организација проистеклих из протеклог рата.

-Списак ћемо доставити надлежним институцијама ради процесуирања ратних злочина, с обзиром на то да за злочине над Србима у Подрињу до данас није изречена ниједна осуђујућа правоснажна пресуда и то за убиство 3.500 Срба - истакла је Филиповићева.

Угледни правник Крстан Симић појаснио је за “ЕуроБлиц” да је Немачка, као што су и Србија и Хрватска, успоставила универзалну надлежност за суђење за ратне злочине који су почињени у другим државама.

- То је феномен који је доста актуелан у праву и требало би га разрешити зарад бољих односа у региону. Сведочили смо већ суђењу једног од осумњичених за ратне злочине у Добоју, где га је немачко правосуђе осудило, а суд у Стразбуру одбио његову апелацију. Хрватска је то урадила у случају Данета Лукајића, а Србија у случају Илије Јуришића. Међутим, списак од 22.000 особа који је предала Мунира Субашић и најава одговора са друге, српске стране је, по мом мишљењу, “политички шунд”. Јер да би неко покренуо кривични поступак пред било којом државом, поготово једном озбиљном каква је Немачка, за то није довољно само доставити списак и рећи истражите то. То је много већи посао, а све ово што се дешава са тим списковима спада у домен дневне политике – каже Симић.

Он додаје, да као правник, не би давао велики значај свему томе, нити производио непотребни страх и на једној и на другој страни.

Списак од 18.500 Бошњака

Директор београдског Института за истраживање српских страдања у 20. веку историчар Миливоје Иванишевић има списак од 18.500 Бошњака, осумњичених за ратне злочине, од којих је трећина евидентирана у Сарајеву. Он је за Срну објаснио да је количина доступних извора огромна, те да су за идентификацију добродошла бошњачка решења о одликовањима, која је добио из Хашког трибунала, односно тужилаштва.

Наглашава да његов списак садржи имена од идејних вођа које су завадиле народ, политичара, до команданата јединица и већих војних формација.

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >