Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow За силовање малољетне Српкиње у рату укупно 16 година затвора
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

За силовање малољетне Српкиње у рату укупно 16 година затвора Штампај Пошаљи
Четвртак, 05 јул 2018
05.07.2018 17:14 | Срна | Глас Српске

Сарајево - Суд БиХ осудио је данас бивше припаднике Армије РБиХ Елвира Муминовића, Самира Кешмера и Мирсада Мензиловића на укупно 16 година затвора за силовање малољетне Српкиње маја 1993. у сарајевском насељу Велешићи.

Неправоснажном пресудом Муминовић је осуђен на шест година затвора, а Кешмер и Мензиловић на по пет. Оптужени се пресудом обавезују да на име нематеријалне штете оштећеној “А” исплате 50.000 КМ.

Судско вијеће је, оцјеном доказа, закључило да су Муминовић, Кешмер и Мензиловић употребом силе и пријетњи силовали малољетну оштећену свједокињу “А”. Вијеће је закључило да је свједокиња “А” била цивилна особа, која није учествовала у ратним дејствима, преноси “Бирн”.

“Увјерење о кривици је засновано на исказу свједокиње А, која је на детаљан и увјерљив начин описала дјело. Њен исказ је поткријепљен и исказима других свједока и материјалним доказима”, рекао је предсједавајући Судског вијећа Зоран Божић.

Божић је образложио да је оштећена “А” описала да ју је у мају 1993. године, у послијеподневним часовима, Муминовић пресрео те одвео у “радничке собе”, гдје је силована. Божић је рекао да њене недосљедности у исказу Вијеће није нашло одлучним.

Иако је одбрана оспоравала да су оптужени у вријеме почињења кривичног дјела били припадници бивше Армије РБиХ, Судско вијеће је на основу материјалних доказа и исказа свједока утврдило њихову војну припадност.

Божић је рекао да је Вијеће неоснованим оцијенило став бранилаца да се поступак требао обуставити јер је 1994. године пред Војним судом у Сарајеву обустављен поступак против оптужених за исто кривично дјело.

Одмјеравајући висину казне, Судско вијеће је од олакшавајућих околности нашло да су оптужени у вријеме почињења кривичног дјела били млађи пунољетници, а од отежавајућих чињеницу да је оштећена “А” била малољетна и да су показали бруталност.

Против ове пресуде постоји могућност жалбе Апелационом вијећу.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Za-silovanje-maloljetne-Srpkinje-u-ratu-ukupno-16-godina-zatvora/264933.html


 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >