Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Суђење arrow Мерон се изузео од одлучивања о Младићевим захтевима
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мерон се изузео од одлучивања о Младићевим захтевима Штампај Пошаљи
Четвртак, 21 јун 2018
Танјуг |21.06.2018 | Б92

Хаг -- Председник Механизма у Хагу судија Теодор Мерон уступио је на одлучивање судији Жан Клод Антоанетију захтев бранилаца Ратка Младића за његово и изузеће.

Младићева одбрана тражила је и изузеће још двојице судија из Младићевог процеса који је у жалбеној фази, а Мерон је послао захтев и за њих. Одбрана генерала Ратка Младића затражила је 18. јуна изузеће Мерона, као председника Механизма, као и судије Кармела Агијуса и судије Лиу Дакина члана жалбног већа које ће одлучивати о жалби на пресуду којом је Младић осуђен на доживотни затвор због злочина у БиХ.

Изузеће је затражено због сумње у њихову пристрасност приликом доношења одлука.

Мерон је због тога одлуку о захтевима за изузеће, како је образложио, уступио судији Антоанетију који је највишем по рангу у Механизму за међуанродне кривичне судове, који је наследио Хашки трибунал.

Против Младића је у току другостепени поступак по жалбама на првостепену пресуду, којом га је Хашки трибунал је непосредно пред затварање, 22. новембра 2017. осудио на доживотни затвор, прогласивши га кривим за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање војника Унпрофора за таоце, 1992-95.

Осуђен је са образложењем да је "значајно допринео извршењу геноцида у Сребреници и других ратних злочина почињених на територији Босне и Херцеговине".

Суд је закључио да је он својим деловањем значајно допринео извршењу генодица над босанским муслиманима у Сребреници, да је терорисао становниство Сарајева, да је наредјивао узимање талаца...

Иначе у пуном саставу жалбеног већа, којим председава судија Теодор Мерон, су судије Кармел Адијус, Лиу Дакун, Симор Пантон и Приска Матимба Њамбе.

Пресуда Младићу садржи 2.541 страну са чак 18.211 фуснота што ту пресуду чини најобимнијом у историји Трибунала.

Младићеви браниоци су раније најавили да ће се жалити на свих 10 тачака оптужнице по којима је Младић осуђен, од укупно 11, пошто је по једној тачки ослобођен оптужби.

Младић је у притвору од хапшења у Србији у мају 2011, након чега је пребачен у притворску јединицу у Хагу.


https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=06&dd=21&nav_category=64&nav_id=1407953


 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >