Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок видио Херенду поред убијених војника ЈНА Штампај Пошаљи
Петак, 01 јун 2018
31/05/2018 | РТРС | СРНА

У наставку суђења команданту Специјалне јединице МУП-а тадашње БиХ Драгану Викићу и још тројици оптужених за убиство заробљених припадника ЈНА 22. априла 1992. године у Сарајеву, свједок Тужилаштва БиХ Рифат Машић изјавио је да је видио Неџада Херенду и још једно непознато лице поред тијела српских војника који су убијени непосредно прије тога.

"Нисам видио да је Херенда директно пуцао у заробљене војнике, али сам га видио пет до седам метара од људи који су лежали непосредно уз зид у Великом парку", рекао је Машић.

Машић, који је као припадник Специјалне јединице био задужен за обезбјеђење Дома полиције, испричао је да је по завршетку смјене у поподневним часовима "нека група у хол довела шест, седам резервиста са бијелим јастучницама на глави".

"Не знам тачно када су дошли и ко их је довео. Руке су им биле везане, а један специјалац је ударио једног од затвореника, након чега се умијешала особа `Б` која га је повишеним тоном опоменула и наружила што је то учинио", навео је Машић.

Свједок је рекао да су заробљени војници одведени у подрум гдје су биле затворске просторије. Додао је да не зна шта је тада с њима било, те да није могао да претпостави о коме је ријеч.

Говорећи о непосредним дешавањима прије убиства заробљених припадника ЈНА, Машић је потврдио да је, сједећи у холу, између двоје врата видио Херенду како нервозно хода и пуши, а на другим вратима непознатог човјека у маскирним панталонама и јуришном прслуку.

"Тај човјек је упадљиво гледао у врата на којима се појавио /Златан/ Окић, помоћник шефа безбједности Асима Даутбашића, који му је климнуо главом и, тврдим, на тај начин нешто одобрио. Овај човјек је, потом, расположено отишао на терасу. Касније сам схватио да је оно климање главом било изузетно важно", навео је Машић.

Свједок је рекао да су се веома брзо након тога чули рафали, а он с пушком истрчао на терасу поред чије ограде су биле вреће са пијеском. Схватио је да пуцњава долази из парка и када је видио да за њега и Аднана Каровића, који је истрчао с њим, нема опасности, слободније је погледао преко врећа.

"Са удаљености од 60, 70 метара видио сам два човјека, тврдим 100 одсто да је један од њих био Херенда, док ми је друго лице било непознато. Чуо сам глас који је рекао `овај је још жив`, а након тога два, три појединачна пуцња", испричао је Машић.

Он је додао да му је тада било јасно да се по некоме пуцало, али да није знао по коме. Касније, послије прича припадника јединице, схватио је да је ријеч о војницима који су заробљени на Добрињи и доведени у Дом полиције.

"За мене је све то било потресно. Један момак је у спаваоници споменуо да је са још неколико људи покупио тијела убијених која су комбијем превезена у правцу Дариве. Тај догађај се спомињао током рата. Говорило се да је непосредни извршилац био Херенда", рекао је Машић.

Говорећи о Херенди којег је познавао и прије рата, свједок је рекао да се почетком 1992. године "укључио у одбрану Сарајева", а да он ни данас не зна коме и гдје је припадао. Машић је рекао да се Херенда појављивао изненада и да је неке активности самостално радио.

Машић је потврдио да је Јука Празина био пријератни криминалац, утјеривач дугова и склон лаком потезању оружја, те да је са својих двадесетак "јуришника" око мјесец дана спавао у Дому полиције.

Осим Викића, у предмету "Велики парк" оптужени су бивши помоћник министра унутрашњих послова тадашње РБиХ Јусуф Пушина, те Нермин Узуновић и Младен Човчић.

Оптуженима је стављено на терет да су знали и били информисани о заробљавању осам припадника ЈНА српске националности из транспортера у квару на подручју сарајевског насеља Добриња.

Према оптужници, они су били информисани о стављању заробљених војника ЈНА под контролу и надзор полицијских и безбједносних структура, који су потом изведени у Велики парк близу Дома полиције у центру Сарајева, гдје су убијени.

Тијела припадника ЈНА склоњена су и одвезена с циљем уклањања и прикривања доказа, али су пронађени дјелимични посмртни остаци двојице убијених, док се за осталим још трага.

Саслушање Рифата Машића биће настављено 23. августа.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=299825





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >