Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Извјештај о ситуацији у Посавини подносили Министарству одбране Хрватске
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Извјештај о ситуацији у Посавини подносили Министарству одбране Хрватске Штампај Пошаљи
Четвртак, 19 април 2018
19/04/2018 | РТРС | СРНА

Строго повјерљив документ о ситуацији у Посавини из 1992. године упућен ратном министру одбране Хрватске Гојку Шушку и начелнику Главног штаба Хрватске војске Јанку Бобетку, који је објавила одбрана генерала ХВО-а Слободана Праљка, говори о директној умијешаности Хрватске у ратни сукоб на овом простору БиХ.

Документ од 9. децембра 1992. године садржи потврду о томе да је муниција на ратишта у Посавини допремана из Хрватске, као и да је одређена група људи из Орашја одлучила да за новац на орашком ратишу ангажује Томислава Мерчепа, некадашњег команданта специјалне јединице МУП-а Хрватске "Јесење кише".

У Удружењу логораша "Оџак `92" Срни је речено да су српски логораши, који су били заточени на подручју општине Орашје, навели у својим исказима да су у том периоду видјели Мерчепа и бившег министра правосуђа Звонимира Шепаровића.

Искази су давани након хапшења десеторице припадника ХВО-а из Орашја којима Тужилаштво БиХ на терет ставља ратни злочин над српским становништвом.

Према наводима из информације достављене Шушку и Бобетку, иницијатори за довођење Мерчепа су командант војне полиције 106. Бригаде ХВО-а из Орашја Перо Винцетић и његов брат Илија Винцетић, начелник Штаба у Команди Оперативне групе "Босанска Посавина".

Мерчеп је, како се истиче у овој информацији, прихватио ангажовање, а то је подразумијевало да ће окупити мањи број људи који ће изводити диверзантско-терористичке акције.

"Располажемо сазнањем да је Мерчепа хтио да ангажује општински ХВО из Оџака", напомиње се у информацији и додаје да је оџачки ХВО намјеравао да ангажује и хрватског генерала Мартина Шпегеља, што је он у први мах одбио из здравствених разлога, али је накнадно прихватио ангажман у улози савјетника.

У информацији се наводи и да у 102. Бригади ХВО Оџак војници у то вријеме исказују дефетистичке ставове о томе да су узалудни борба, као и сваки отпор другој страни.

У том документу је указано и на допис генерала Ивана Чермака хрватском Министарству одбране у којем се сугерише да се смањи количина муниције допремана на славонско ратиште јер ће се тако мање муниције упућивати на ратиште у Посавину.

Овај документ објављен је у вријеме док је трајао процес против генерала Праљка у Хашком трибуналу, а односи се на документе о дешавањима у Посавини.

У Удружењу логораша "Оџак `92" истичу да су узалудни покушаји српских логораша да докажу да је у ратне сукобе у Посавини директно била умијешана Хрватска.

"У Суду БиХ овај и остали документи који говоре о умијешаности Хрватске у рат на подручју Посавине нису признати у судским поступцима јер нема сарадње између тужилаштава БиХ и Хрватске", наглашавају у Удружењу.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=295860






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >