Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Горажде arrow Уложени докази о незаконитом затварању Срба у Горажду
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Уложени докази о незаконитом затварању Срба у Горажду Штампај Пошаљи
Четвртак, 15 март 2018
САРАЈЕВО, 15. МАРТА /СРНА/ - У наставку суђења Ибри Меркезу, Предрагу Богунићу и Ешефу Хурићу за ратни злочин почињен у Горажду, Тужилаштво БиХ уложило је низ материјалних доказа, којима жели доказати да су у том граду незаконито затваране особе српске националности.

Као доказ тужилац Маријана Чобовић уложила је оптужницу Окружног војног тужилаштва у Горажду од 22. јула 1993. против Десе Беговића и других особа због држања оружја без одобрења у Бучју у јуну 1992. године.

Чобовићева каже да овим документом и другим из уложеног сета доказа доказује незаконито затварање особа српске националности, као и да су, након пуштања затворених лица из Министарства унутрашњих послова /МУП/ у Горажду, тек 1993. године поднесене кривичне пријаве против само 12 особа.

"За Луку Беговића се није радило ни о кривичном дјелу, него о прекршају", рекла је Чобовићева.

Она је уложила и допис Центра служби безбједности Горажде из новембра 1992. године упућен Црвеном крсту Горажде, према којем је договорено да Црвени крст преузима исхрану 35 заробљеника српске националности који се налазе у просторијама МУП-а, преноси Бирн.

"Тужилаштво доказује да је тек у новембру Црвени крст за цивиле заточене у МУП-у преузео обавезу да доставља храну", рекла је Чобовићева, додавши да и другим документима доказује да је ратно предсједништво у Горажду Црвеном крсту онемогућило да посјети и обезбиједи исхрану становницима српске националности смјештеним у зградама прекопута МУП-а.

Уложен је и низ доказа о рањавању лица која су била затворена у стамбеним зградама. Уложени су и изводи из кривичне евиденције за оптужене, из којих је, према појашњењу Тужилаштву, видљиво да нису пресуђивани.

Одбране су на неке од доказа уложиле приговоре релевантности.

За ратни злочин почињен над српским становништвом у Горажду оптужени су Ибро Меркез, Предраг Богунић и Ешеф Хурић. Према оптужници, Меркез је био начелник Станице јавне безбједности /СЈБ/ Горажде и члан ратног предсједништва, Богунић начелник СЈБ-а у другом периоду, а Хурић командир станице полиције у том граду.

Оптуженима се на терет ставља да су у периоду од јула 1992. до друге половине фебруара 1993. наредили и учествовали у убиствима и затварању више од 100 српских цивила старосне доби од седам до 70 година.

На данашњем рочишту је било предвиђено и свједочење оптуженог Меркеза у своју корист, али је одгођено за наредно рочиште 29. марта.


 http://www.srna.rs/novosti/577754/ulozeni-dokazi-o-nezakonitom-zatvaranju-srba-u-gorazdu.htm
 
 
 

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >