Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow На данашњи дан arrow Убијали комшије, па им пљачкали имовину
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Убијали комшије, па им пљачкали имовину Штампај Пошаљи
Субота, 09 јун 2007
Глас јавности
9. јун


НА ДАНАШЊИ ДАН : Злочини над Србима у БиХ и Хрватској

Убијали комшије, па им пљачкали имовину


Поводом 15 година од страдања Срба, стављамо на располагање документацију о лицима српске националности која су убијена у масовним покољима јуна 1992. Позивамо читаоце да помогну у откривању злочина и допуни података које саопштавамо и комплетирању документације Центра за истраживање злочина над српским народом

Влаховићи, муслиманско село у општини Вишеград са свега пар српских породица (муслимана 141, Срба 8), у коме су наоружани мештани муслиманске вероисповести и њихови саучесници из суседних муслиманских села, још раније сврстани у оружане формације "зелених беретки" Армије БиХ, из верских и националних побуда, извршили свирепо, ничим изазвано, убиство три цивила из угледне српске породице Шимшић. Злочин се догодио у касним послеподневним часовима 9. јуна 1992. док су жртве скупљале и догониле стоку са суседног пашњака. Њихова имовина и стока опљачкани су, а куће спаљене и разорене.

ПОМЕН ЖРТВАМА — Пред централним спомен-обележјем погинулим у протеклом отаџбинском рату, данас ће у Зворнику, као и прошле године, бити одржан помен жртвама муслиманског напада на Чемерно, који се догодио на сутрашњи дан, јер у овом граду живи део родбине побијених Срба.


Породицама убијених и преживелима обратиће се Мирјана Симанић, председница главног одбора Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Иначе, у етнички очишћеном селу Чемерно (
општина Илијаш, Сарајево) сутра ће, први пут после рата, бити одржан парастос за 30 убијених Срба. Жртве су ексхумиране 1997. године и сахрањене на Сокоцу. Обдукцијом је утврђено да су жртве убијане на најсвирепији начин, клањем, живи спаљивани, дављени и убијани тупим предметима. Највише изгинулих је из породице Буњевац.

Жртве: 1) Драгомир (Момчило) Шимшић, 1948, његова супруга 2) Перка (Витомир) Шимшић, 1941. и стриц: 3) Божо (Обрен) Шимшић, 1932.

Бакотић, углавном српско и доста велико село (Срба 611, Хрвата 8, Југословена 10) у подозренској oпштини Маглај претрпело је 9. јуна 1993. неочекиван напад више наоружаних муслиманских јединица регрутованих са овог подручја у саставу Армије БиХ. Том приликом убијена су четири мештана, цивилна лица српске националности, а знатно већи број њих је рањено. На стамбеним и привредним објектима у селу регистрована је велика материјална штета. Као и обично, код оваквих муслиманских акција уследила је пљачка, разарање и спаљивање свега што се не може однети. Сва лица која су имала прилику напустила су село.

Жртве: 1) Велинка (Здравко) Мочић, 1962; 2) Марица (Александар) Мочић-Мара, 1946; 3) Радован (Ђорђије) Ђурковић, 1937; 4) Раденко (Урош) Ђурковић, 1975.

Ступин До,
изнад села Придворац, линија разграничења између муслиманских и српских положаја у oпштини Олово. У време претходно договореног примирја извршен је изненадни, вероломан напад на линије српске одбране. Напад на Ступин До су извршиле доста бројне муслиманске диверзантско-терористичке јединице из састава Армије БиХ, 9. јуна 1993. године. Том приликом масакрирано је шест лица српске националности. Све жртве поубијане и искасапљене хладним оружјем.

Жртве: 1) Ратомир (Бранко) Вукојевић, 1959; 2) Јован (Миленко) Јовановић, 1963; 3) Драгомир (Душан) Орашанин, 1953; 4) Ђорђије (Алекса) Пантић, 1945; 5) Миливоје (Рајко) Трифуновић, 1957. и његов млађи брат 6) Милинко (Рајко) Трифуновић, 1962.

С. П. (Сина)


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >