Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Трново
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Убијали комшије, па им пљачкали имовину Штампај Пошаљи
Субота, 09 јун 2007
Глас јавности
9. јун


НА ДАНАШЊИ ДАН : Злочини над Србима у БиХ и Хрватској

Убијали комшије, па им пљачкали имовину


Поводом 15 година од страдања Срба, стављамо на располагање документацију о лицима српске националности која су убијена у масовним покољима јуна 1992. Позивамо читаоце да помогну у откривању злочина и допуни података које саопштавамо и комплетирању документације Центра за истраживање злочина над српским народом

Влаховићи, муслиманско село у општини Вишеград са свега пар српских породица (муслимана 141, Срба 8), у коме су наоружани мештани муслиманске вероисповести и њихови саучесници из суседних муслиманских села, још раније сврстани у оружане формације "зелених беретки" Армије БиХ, из верских и националних побуда, извршили свирепо, ничим изазвано, убиство три цивила из угледне српске породице Шимшић. Злочин се догодио у касним послеподневним часовима 9. јуна 1992. док су жртве скупљале и догониле стоку са суседног пашњака. Њихова имовина и стока опљачкани су, а куће спаљене и разорене.

ПОМЕН ЖРТВАМА — Пред централним спомен-обележјем погинулим у протеклом отаџбинском рату, данас ће у Зворнику, као и прошле године, бити одржан помен жртвама муслиманског напада на Чемерно, који се догодио на сутрашњи дан, јер у овом граду живи део родбине побијених Срба.


Породицама убијених и преживелима обратиће се Мирјана Симанић, председница главног одбора Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Иначе, у етнички очишћеном селу Чемерно (
општина Илијаш, Сарајево) сутра ће, први пут после рата, бити одржан парастос за 30 убијених Срба. Жртве су ексхумиране 1997. године и сахрањене на Сокоцу. Обдукцијом је утврђено да су жртве убијане на најсвирепији начин, клањем, живи спаљивани, дављени и убијани тупим предметима. Највише изгинулих је из породице Буњевац.

Жртве: 1) Драгомир (Момчило) Шимшић, 1948, његова супруга 2) Перка (Витомир) Шимшић, 1941. и стриц: 3) Божо (Обрен) Шимшић, 1932.

Бакотић, углавном српско и доста велико село (Срба 611, Хрвата 8, Југословена 10) у подозренској oпштини Маглај претрпело је 9. јуна 1993. неочекиван напад више наоружаних муслиманских јединица регрутованих са овог подручја у саставу Армије БиХ. Том приликом убијена су четири мештана, цивилна лица српске националности, а знатно већи број њих је рањено. На стамбеним и привредним објектима у селу регистрована је велика материјална штета. Као и обично, код оваквих муслиманских акција уследила је пљачка, разарање и спаљивање свега што се не може однети. Сва лица која су имала прилику напустила су село.

Жртве: 1) Велинка (Здравко) Мочић, 1962; 2) Марица (Александар) Мочић-Мара, 1946; 3) Радован (Ђорђије) Ђурковић, 1937; 4) Раденко (Урош) Ђурковић, 1975.

Ступин До,
изнад села Придворац, линија разграничења између муслиманских и српских положаја у oпштини Олово. У време претходно договореног примирја извршен је изненадни, вероломан напад на линије српске одбране. Напад на Ступин До су извршиле доста бројне муслиманске диверзантско-терористичке јединице из састава Армије БиХ, 9. јуна 1993. године. Том приликом масакрирано је шест лица српске националности. Све жртве поубијане и искасапљене хладним оружјем.

Жртве: 1) Ратомир (Бранко) Вукојевић, 1959; 2) Јован (Миленко) Јовановић, 1963; 3) Драгомир (Душан) Орашанин, 1953; 4) Ђорђије (Алекса) Пантић, 1945; 5) Миливоје (Рајко) Трифуновић, 1957. и његов млађи брат 6) Милинко (Рајко) Трифуновић, 1962.

С. П. (Сина)


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >