Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Тужилаштво опструише откопавање 29 гробница
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво опструише откопавање 29 гробница Штампај Пошаљи
Среда, 28 фебруар 2018
27.02.2018 16:23 | Свјетлана Шурлан

Бањалука - Тужилаштво БиХ није жељело да изда наредбу за ексхумацију на 29 локација на којима се налазе гробнице са тијелима несталих Срба, иако су за неке од њих институције РС упутиле захтјев за ископавање још прије десет година.

О опструкцијама ће бити обавијештена и Народна скупштина РС чији је наставак засједања планиран за данас. Представници Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица у оквиру свог извјештаја о раду упознаће народне посланике о непоступању Тужилаштва БиХ на основу захтјева институција Српске.

- Посебан проблем у проналаску несталих лица са пописа РС представља непоступање Тужилаштва БиХ на основу захтјева које су упутиле институције из Српске о локацијама гробница несталих Срба. Непоступање се огледа у чињеници да још одстоји 29 локација гробница за које Тужилаштво БиХ није издало наредбе за ексхумације, иако су институције РС у захтјевима за ексхумације тачно одредиле микролокације - наведено је у извјештају Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Највећи број локација гробница несталих Срба налази се на подручју Озрена, Возуће, Сребренице и Сарајева.

До 2008. године када је пренесена надлежност за трагање на Институт за нестала лица БиХ и док Тужилаштво БиХ није преузело надлежност за ексхумације, тај посао је обављала Комисија за нестала лица РС.

- Наредбе за ексхумације издавала су окружна и кантонална тужилаштва и читав процес од проналаска локације гробнице, ексхумације, обдукције и узимања узорака за ДНК анализу и њихово достављање лабораторијама завршаван је у року од 15 дана. Данас исти послови у Институту за нестала лица и Тужилаштву БиХ и Међународној комисији за нестала лица, као власнику ДНК лабораторије, трају годинама, а резултата о идентификованим Србима готово да нема - истакао је директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић.

Он додаје да су тражили састанак са главним тужиоцем БиХ и да им је обећано да ће примити делегацију РС како би разговарали о проблемима који се тичу трагања за несталима.

- Инсистирамо на томе да то раде окружна и кантонална тужилаштва јер би све било ефективније. Тужилаштво БиХ тврди да је потребан огроман новац за ексхумације и то јесте тачно ако је све концентрисано на једну институцију, али ако би то било у окружним и кантоналним тужилаштвима били би мањи појединачни износи - нагласио је Којић.

Бивши руководилац Оперативног тима за тражење несталих лица РС и актуелни начелник Одјељења за тражење несталих у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Горан Крчмар сматра да је грешка почињена када је тражење несталих дато у надлежност Тужилаштва и Института за нестала лица БиХ.

- Док је дјеловала Комисија за нестала лица РС, захтјев за ексхумацију је од дана подношења до реализације био рјешаван и за седам дана. Сада имамо захтјеве које смо доставили 2010. године, а тек сад траже координате за тијела која се налазе на површини. Колеге које су радиле са мном Владо Петровић из Добоја и Слободан Шкрба из Сарајева су умрли и они су знали за те локације. Без њих нема информација о локацијама, оне су изгубљене, а ко је крив? Ко је одговоран за то? - упитао је Крчмар.

Додао је да је Оперативни ти­м за тражење несталих лица РС 2008. године тражио ексхумацију гробнице у Великој Кладуши, а да је прошле године у октобру стигла наредба.

- Десет година је прошло. Деценију чекају у Тужилаштву БиХ и шта сад кад одемо на мјесто гробнице, а тијело је било на површини и њега више нема. Тражење несталих треба вратити у надлежност окружних и кантоналних тужилаштава. Док ово питање не постане хуманитарно и кривично-правно, а не политичко, ништа неће бити рјешавано - истиче Крчмар.

Предсједник Удружења несталих сарајевско-романијске регије Милан Мандић каже да располаже информацијама да у Тужилаштву БиХ има више од 140 захтјева представника Срба за ексхумацију.

- Тужилаштво БиХ ништа не ради. Прије четири године почела је ексхумација на депонији у Бућа потоку, прекинута је и никад није настављена. Исто је било са Алипашиним пољем, Казанима и више од 20 ископавања на подручју бивших десет сарајевских општина - истакао је Мандић и додао да има локацију гробнице у сарајевској општини Нови Град која је сведена на стотину квадрата, али да неће да нареде да буде утврђена микролокација и да је разлог за то што су наредбодавци злочина у највишим структурама власти.

Из Тужилаштва БиХ нису одговорили на питања у вези са опструкцијама ексхумација и потраге за несталим Србима.

Подручја с највећим бројем гробница несталих Срба

» Озрен
» Возућа
» Сребреница
» Сарајево

Лица која још траже породице несталих Срба

1.025 цивила
9 дјеце
316 жена
634 војника
13 припадника МУП-а РС



http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Tuzilastvo-opstruise-otkopavanje-29-grobnica/256412.html





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >