Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Насер Орић у УО Аскер академије чији су снимци ратне обуке дјеце обишли регион Штампај Пошаљи
Среда, 07 фебруар 2018
07/02/2018 |  РТРС

Снимци малољетника, који у БиХ уз предаваче симулирају војну обуку, шокирале су регион, а посебно то што је у Управном одбору "Аскер академије" Насер Орић. Уз све то, и фотографисање малољетника са заставом "Исламске државе".
Док стручњаци у Српској упозоравају да иза свега стоје вехабије и бивши припадници одреда "Ел муџахид", који их у Сарајеву обучавају, први човјек бх безбједности Драган Мектић, о свему и данас неинформисан.

Садржаји из БиХ на друштвеним мрежама поново шокирају. Након ЕрСофт клубова, регион сада бруји о “аскерима“. Ко су Аскери?

Ријеч аскер означава војника у старој турској војсци. У овом случају, та ријеч окупља дјецу која на снимку, уз предаваче, симулирају војну обуку, савладавају физичке препреке и борилачке вјештине, тврде безбједњаци у Српској. Осим садржаја видеа, да разлога за забринутост и реаговање надлежних има види се, тврде, и по именима која стоје иза таквих организација.

Нермин Ћуприја и Билал Дервишић су познати широј бх јавности. Дервишић је био у одреду Ел Муџахид и био је привођен. Оно што посебно забрињава је, откуд Насер Орић у Управном одбору Аскера“, истиче Предраг Ћеранић, декан Факулттета безбједносних наука Универзитета у Бањалуци.

Да је Орић један од два предсједника Управног одбора Удружења клуба борилачких вјештина “Аскер академије“ видљиво је и у онлајн Регистру удружења грађана Кантона Сарајево. Коментар из “Академије“ нисмо успјели добити, јер је, како нам је у одговору на позив речено, број телефона у регистру погрешан.

Ипак, до Нермина Ћуприје, којег и Ћеранић наводи као једног од вођа аскера, успјели смо доћи. У телефонском разговору нам је рекао да је ријеч о спортском клубу са, како тврди, 50 одраслих чланова и око 100 дјеце узраста од пет до 15 година.

Он истиче да тренира у том клубу, а о оптужбе да ова академија злоупотребљава дјецу сматра непримјереним и каже да је од игре са дјецом у парку направљен медијски шок.

Колико је све игра, а колико реална опасност по безбједност, на надлежним службама је да утврде, истичу безбједњаци. Да није све наивно, осим имена која стоје иза таквих клубова и видео-снимака, види се и по фотографијама.

Забрињавајућа је и она са Маглића, на којој малољетник уз одраслу особу стоји поред заставе Републике Српске држећи и заставу "Исламске државе". Надлежне службе, али и Министарство безбједности морало би реаговати- поруке су из Српске.

“Ако се жели у земљи сачувати јединство, достојанство, онда службе, прије свега Обавјештајна служба која прикупља податке и друге агенције, а има их безброј, би морали хитно у року од 24 или 48 часова то да провјере, јер то су лако провјерљиве ствари“, истиче Средоје Новић, делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ.

“Када је у питању нешто што се тиче Републике Српске, онда се ту од неке маргиналне и небитне ствари прави параформација, а од ситуације гдје заиста морамо да се забринемо оним што видимо да се дешава у вехабијским енклавама, Мектић је увијек затечен, изненађен, тражи вријеме. Дакле, врло неозбиљно са његове стране“, истиче Ћеранић.

Министар безбједности Драган Мектић, ни данас о овом случају нема информације. Каже, засад овакве организације нису представљале опасност по безбједност, али шта се крије у позадини остаје да се испита.

“Не могу данас имати податке. Кад бих тако брзо рјешавао проблеме, од јуче до данас, онда би ми ријешили и све могуће америчке проблеме. Треба да се види шта је мотив, шта је позадина и ко стоји иза тога“, додаје Мектић.

Прије ове, актуелна је била прича о ЕрСофт клубовима чији чланови под пуном ратном опремом симулирају војне сукобе. И тада су безбједњаци у Српској упозоравали на опасност, и тада су медији питали, али и тада је конкретна информација или реаговање надлежних изостало.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=288527





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >