Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Поново о страдању Срба у Сарајеву
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Поново о страдању Срба у Сарајеву Штампај Пошаљи
Недеља, 07 мај 2006
logo-glassrpskeГлас Српске
7. мај 2006.



Правда, а не биланс злочина

Поново о страдању Срба у Сарајеву


Центар за истраживање злочина над српским народом изнио податак о 5.515 убијених Срба у Сарајеву током посљедњег рата... Бошњачки је интерес да се формира права комисија за истраживање страдања Срба у Сарајеву, а не ова, коју је формирао Савјет министара БиХ, тврди Славко Јовичић

СТРAДAЊЕ Срба у Сарајеву током минулог рата тема је која, очигледно, неће бити ускоро исцрпљена.

Овог пута, на податак о 5.515 убијених Срба - који је изнио директор београдског Центра за истраживање злочина над српским народом Миливоје Иванишевић - жучно је реаговао предсједник федералне Комисије за нестале особе Aмор Машовић.


Он је, између осталог, за федералну штампу оцијенио да "никада више, као што је то данас, Република Српска није била у опасности од нестанка, те да у том контексту треба посматрати медијску кампању о хиљадама убијених Срба у Сарајеву".
- Гола тврдња неког човјека о хиљадама убијених Срба сама по себи, без доказа, не значи ништа, па тако ни посљедња, коју је лансирао Миливој Иванишевић - сматра Машовић, који предвиђа да ће, можда, "комисија за Сарајево одговорити у чијим су то логорима, заправо, убијани Срби".

Предсједник федералне Комисије за нестале особе оцијенио је и да су "најватренији заговорници приче о откривању истине о убијеним сарајевским Србима чланови Парламента БиХ, који су били на сахрани Милошевићу, те најбољи пријатељи Биљане Плавшић и првак СДС-а..."

Миливој Иванишевић, који је за београдске "Вечерње новости" споменуо и 123 логора за Србе у Сарајеву, њих 150 хиљада протјераних из овог града и на стотине силованих Српкиња, потврдио је за наш лист да је овај Центар, у својој документацији о починиоцима злочина, евидентирао 3.350 имена, углавном непосредних извршилаца, "којима треба додати и имена руководилаца града Сарајева и његових општина у којима је владао терор над Србима".


БРОЈЕВИ — Миливој Иванишевић је мишљења да "мањи број жртава значи и мању одговорност оних који су владали градом и државом, без обзира на то што се стално прича да је злочин убити и једног недужног човјека". - Бошњаци су дио српских жртава регистровали као браниоце града, као жртве српског гранатирања или као погинуле борце Aрмије БиХ - подсјетио је он.

- Број српских жртава се стално фалсификује и умањује. Ми не лицитирамо бројевима, јер посједујемо спискове за подручје Сарајева са тачним именима жртава. Број жртава, нажалост, може бити само већи од поменутог броја, јер се 500 имена још провјерава, а да нису отворене ни све гробнице - казао је Иванишевић.

Он је још навео да се стиче утисак да је под притиском чињеница и захтјева да се формира посебна комисија, која би утврдила истину о страдању Срба, неко из међународне заједнице натјерао власти у Сарајеву да нешто и признају...

На све ово, потпредсједник републичког Савеза логораша Славко Јовичић реаговао је, прије свега, оцјеном да је у најмању руку сулудо коментарисати Машовићеве изјаве. Aли...

- Он не треба да негира страдање Срба у Сарајеву, већ да као предсједник федералне Комисије за нестале особе дâ одговор шта се десило с њима, и тако испоштује одлуку Уставног суда БиХ од 27. маја 2005. године - истакао је Јовичић.

Ни Србима, подвукао је он, не одговарају спекулације, па је зато просто несхватљиво да свако мало мора да понавља исте ствари. - Не тражим биланс у количини злочина, него у количини правде! - категоричан је Јовичић, који је додао и ово:

- Aко је све тако, како тврди Машовић, управо је бошњачки интерес да се формира комисија за истраживање страдања Срба у Сарајеву, а не ова, коју је формирао Савјет министара БиХ.

A о бројкама, које је прикупио Центар Миливоја Иванишевића, Јовичић каже да не жели ни да их потврди, али ни да их негира.

- Пратили смо рад његовог Центра и нећу да потврдим ни да негирам њихове податке, управо зато да би се избјегле разне спекулације - навео је потпредсједник Савеза логораша Српске, који сматра да сви треба да схвате да овдје није ријеч о политичком, него хуманом и правном питању.

- Савез логораша располаже подацима о страдању Срба у Сарајеву до којих смо дошли властитим истраживањем, али, понављам, бошњачке власти су много позваније да о томе говоре - закључио је Славко Јовичић.

Г. КЛЕПИЋ


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >