Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Сведок на суђењу припадницима ХВО: Србе су свакодневно пребијали, храну им давали једном у три данa Штампај Пошаљи
Среда, 24 јануар 2018
Срна | 24. 01. 2018 | Блиц

У наставку суђења десеторици припадника ХВО, оптужених за ратни злочин над српским цивилима и ратним заробљеницима на подручју Орашја 1992. и 1993, сведок Тужилаштва БиХ Мирко Сарић рекао је да му је отац, након што је размењен, испричао да су га испред породичне куће сурово претукли Перо Винцетић и Иво Живковић.

Сарић је испричао у Суду БиХ да је као припадник резервног састава милиције, у којем су били и Хрвати, патролирао на подручју села Бука, те да је средином марта 1992. са Славком Ивановићем повучен у Букову Греду како би избегли евентуалне непријатности од припадника "Зенги", који су долазили из Хрватске.

Он је потврдио да су проблеми почели средином априла када је постављен пункт на Циглани, на излазу према српским селима између Букове Греде и Столице, који су држали наоружани момци у маскирним униформама, те да нико није могао да изађе из села.

- У Буковој Греди није било никаквих проблема са Хрватима. Знали су да су наше жене и деца у околним српским селима и речено нам је да у Кризном штабу можемо узети једнодневне пропуснице за излазак из Орашја да их посетимо - навео је Сарић.

Мучење

Он је додао да је са деветоро Срба, међу којима су били његов рођак Момир Сарић, Триво Симић и Горан Сарић, те Ацо Петровић и 18-огодишњи Мишо, за које је касније чуо да су убијени, 16. априла изашао из Букове Греде.

– У селу су остали мој отац Стојан, стричеви, рођаци и комшије. Ухапшени су током војне акције на Букову Греду 9. маја 1992, те одведени у логор у основној школи у Доњој Махали. Дан пре, Перо Винцетић је са војном полицијом дошао у кућу мог оца да му преда пушку коју сам задужио као резервни полицајац. Он и Иво Живковић су га толико премлатили да су му ребра пробила десно плућно крило, а гурали су га и у септичку јаму - посведочио је Сарић.

Стрељање

Износећи непосредна сазнања свог оца, Сарић је рекао да је 20-ак затворених Срба у логору свакодневно премлаћивано и да су храну добијали једном у три дана, док су остали, међу којима је било жена, били у изолацији.

- Отац је сваки дан одвођен на копање ровова на различитим локацијама. Једне прилике, на Рампи коју су држали Загрепчани, војници су га у више наврата водили на стрељање, па враћали. Тако су га, у ствари, плашили. Многи су га виђали. Иво Оршолић, који га је видио на Оштрој Луци, рекао ми је да је био у лошем стању, али да му није могао помоћи - навео је Сарић.

Мина

Сведок каже да су му отац, који је размењен у јануару 1993. године, и Стево Петровић рекли да је његов стриц Саво подлегао од последица мучења у Доњој Махали.

Према његовим сазнањима, Милан Максимовић је рањен на Оштрој Луци, када је, копајући ровове, нагазио на мину.

Оптужени

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО и полиције у Орашју, те припадници војне полиције.

На терет им је стављен прогон српског становништва, и то убиствима, затварањем или другим тешким одузимањем слободе, мучењима, силовањима и другим нечовечним делима.

Матузовић, Живковић и Ђурић оптужени су и да су, заједно са њима познатим припадницима војне полиције ХВО, у шупи у Доњој Махали и у логору у основној школи у том месту, учествовали у убиствима, мучењу и нечовечном поступању према ратним заробљеницима.

Наставак суђења заказан је за 31. јануар.

https://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/svedok-na-sudenju-pripadnicima-hvo-srbe-su-svakodnevno-prebijali-a-hranu-im-davali/h9jqzes


 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >