Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow САД: Осумњичени за убиства у БиХ лагао ради уласка у Америку
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

САД: Осумњичени за убиства у БиХ лагао ради уласка у Америку Штампај Пошаљи
Уторак, 23 јануар 2018
Танјуг | 18. јануар 2018 | Вечерње новости

Америчке федералне власти саопштиле су данас да је мушкарац, који се сумњичи за убиство једног Србина и двојице Хрвата за време рата у БиХ, лагао како би ушао у САД као избеглица

Америчке федералне власти саопштиле су данас да је мушкарац, који се сумњичи за убиство једног Србина и двојице Хрвата за време рата у БиХ, лагао како би ушао у САД као избеглица, те да је "у тишини" управљао шпедитерском компанијом у Ајови.

Америчко Министарство правде данас је поднело документе за одузимање држављанства Еси Разићу, што би омогућило имиграционим званичницима да га депортују, преноси америчка агенција АП.

Према документима које су снаге за спровођење реда у БиХ доставиле америчким федералним властима, Разић ће можда бити подвргнут истрази за ратне злочине због његовог наводног учешћа у сукобима у БиХ.

Подсећајући да су Бошњаци и Хрвати углавном били савезници у борби против Срба током рата, али да су 1993. године међусобно водили "кратак, али бруталан рат", АП наводи, позивајући се на судска документа, да је Разић до тада био члан Хрватског већа одбране, где званичници тврде да је учествовао у убиству рањеног српског ратног заробљеника.

Када се савезништво између Бошњака и Хрвата распало, наводи се у документима, Разић се окренуо против својих некадашњих хрватских колега и убио двојицу.

АП наводи да Разић због тих злочина не би могао да добије стални боравак у САД у складу са законом, нити да постане грађанин те земље, али да је, према тврдњама америчких власти, он сакрио своју насилну прошлост када се пријавио за статус избеглице како би ушао у САД 1998. године.

Уместо тога, како се наводи, он је у обрасцима навео да је изгубио кућу и фризерску радњу у рату и да је пребијен у логору.

У судским документима наводи се да није поменуо учешће у неколико паравојних организација, које су деловале током рата.

На питање у формуларима за имигранте да ли је икада учествовао у геноциду или убио икога због политичке или верске припадности, Разић је одговорио негативно, додаје АП.

То му је, истиче, омогућило да уђе у САД као избеглица и 2004. године постане натурализовани грађанин.

Разић није одмах био доступан за коментар, а у судским списима не наводи се његов адвокат, додаје АП истичући да није јасно ни како су га америчке власти пронашле.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:707047-SAD-Osumnjiceni-za-ubistva-u-BiH-lagao-radi-ulaska-u-Ameriku

















AddThis Social Bookmark Button