Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Нема подршке Хрватске истрагама у Посавини Штампај Пошаљи
Понедељак, 18 децембар 2017
18/12/2017 | РТРС | СРНА

Окружно јавно тужилаштво у Добоју није добило никакав одговор хрватских правосудних институција на замолнице за испитивање осумњичених у 12 предмета који се тичу ратних злочина у БиХ.

Портпарол добојског Окружног јавног тужилаштва Слободанка Лукић рекла је да је ријеч о осумњиченима које то тужилаштво терети за ратни злочини против цивилног становништва почињен у протеклом рату на подручју Брода, Дервенте и Оџака, пише "Глас Српске".

"Ријеч је о 12 предмета ратних злочина у којима водимо истрагу против осумњичених лица за која смо сазнали да живе у Хрватској. На наше замолбе још није одговорено", навела је Лукићева.
Замолнице су упућене надлежним правосудним институцијама у Хрватској на основу протокола о сарадњи у гоњењу починилаца кривичних дјела ратних злочина, злочина против човјечности и геноцида, закљученог 3. јуна 2013. године између тужилаштава БиХ и Хрватске.

У информацији Надзорног тијела за праћење спровођења стратегије за рад на предметима ратних злочина наведено је да је 2015. године дошло до потпуног застоја у сарадњи са Хрватском у примјени института међународне правне помоћи и реализацији уговореног протокола, због чега је тужилаштвима у БиХ онемогућено даље поступање у одређеном броју предмета ратних злочина.

"У Хрватској није поступано у девет предмета Тужилаштва БиХ у вези са примјеном института међународне правне помоћи и у седам предмета у којима је тражена примјена протокола", истиче се у информацији.

У том документу је наведно и да, осим Окружног тужилаштва у Добоју, на чије замолнице није одговорено, проблеме у сарадњи са Хрватском имају и тужилаштва Средњобосанског, Посавског и Херцеговачко-неретванског кантона и Тужилаштво Брчко дистрикта.

Надзорно тијело је о блокади са хрватске стране обавијестило Савјет министара БиХ како би биле предузете мјере с циљем наствака сарадње у процесуирању предмета ратних злочина.

Хрватску је због несарадње прошле године опоменуо и главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц. Иако је то навео у свом извјештају Савјету безбједности УН, ништа није промијењено у односу Хрватске према предметима ратних злочина, наводи "Глас Српске"


http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=282314



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >