Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Нема подршке Хрватске истрагама у Посавини Штампај Пошаљи
Понедељак, 18 децембар 2017
18/12/2017 | РТРС | СРНА

Окружно јавно тужилаштво у Добоју није добило никакав одговор хрватских правосудних институција на замолнице за испитивање осумњичених у 12 предмета који се тичу ратних злочина у БиХ.

Портпарол добојског Окружног јавног тужилаштва Слободанка Лукић рекла је да је ријеч о осумњиченима које то тужилаштво терети за ратни злочини против цивилног становништва почињен у протеклом рату на подручју Брода, Дервенте и Оџака, пише "Глас Српске".

"Ријеч је о 12 предмета ратних злочина у којима водимо истрагу против осумњичених лица за која смо сазнали да живе у Хрватској. На наше замолбе још није одговорено", навела је Лукићева.
Замолнице су упућене надлежним правосудним институцијама у Хрватској на основу протокола о сарадњи у гоњењу починилаца кривичних дјела ратних злочина, злочина против човјечности и геноцида, закљученог 3. јуна 2013. године између тужилаштава БиХ и Хрватске.

У информацији Надзорног тијела за праћење спровођења стратегије за рад на предметима ратних злочина наведено је да је 2015. године дошло до потпуног застоја у сарадњи са Хрватском у примјени института међународне правне помоћи и реализацији уговореног протокола, због чега је тужилаштвима у БиХ онемогућено даље поступање у одређеном броју предмета ратних злочина.

"У Хрватској није поступано у девет предмета Тужилаштва БиХ у вези са примјеном института међународне правне помоћи и у седам предмета у којима је тражена примјена протокола", истиче се у информацији.

У том документу је наведно и да, осим Окружног тужилаштва у Добоју, на чије замолнице није одговорено, проблеме у сарадњи са Хрватском имају и тужилаштва Средњобосанског, Посавског и Херцеговачко-неретванског кантона и Тужилаштво Брчко дистрикта.

Надзорно тијело је о блокади са хрватске стране обавијестило Савјет министара БиХ како би биле предузете мјере с циљем наствака сарадње у процесуирању предмета ратних злочина.

Хрватску је због несарадње прошле године опоменуо и главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц. Иако је то навео у свом извјештају Савјету безбједности УН, ништа није промијењено у односу Хрватске према предметима ратних злочина, наводи "Глас Српске"


http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=282314



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >