Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Елфети Весели: Тужилаштво уложило материјалне доказе Штампај Пошаљи
Среда, 20 децембар 2017
САРАЈЕВО, 19. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Увођењем материјалних доказа Тужилаштва БиХ, данас је у Суду БиХ настављено суђење Елфети Весели и Сакибу Халиловићу за убиство дванаестогодишњег дјечака Слободана Стојановића 1992. године код Зворника.

Тужилац Тужилаштва БиХ Мирослав Јањић је као материјалне доказе уложио списак припадника Диверзантског вода Команде здружених јединица Липље, Каменица, такозване Армије БиХ, који је аутентификовао Хашки трибунал.

Бранилац Веселијеве адвокат Мирна Делалић уложила је приговор на аутентичност и релевантност, тврдећи да списак нико није потписао, на шта је Јањић одговорио да су многе пресуде донесене на основу таквих докумената, који у конкретном случају има и пропратни акт Хашког трибунала да је извршена аутентификација.

Јањић је као материјални доказ уложио и записник Основног суда у Зворнику о идентификацији Слободана Стојановића и акт МУП-а Републике Српске од 16. марта 2017. године о новинском чланку из листа "Армија Љиљана" из Тузле.

Тужилац је истакао да се чланком "Дјевојка диверзант без мане и страха" у овом листу из 1992. године доказује учешће Веселијеве у борбама на том подручју.

Он је потврдио да је Тужилаштво добило од Хашког трибунала аутентификацију које се односи на лист "Армија Љиљана".

Затражено је увођење материјалног доказа - информације МУП-а Републике Српске /Ресор државне безбједности Бијељина/ који се односи на записник о дневним збивањима Диверзантског вода Команде здружених јединица Липље, Каменица, у којем је наведено - "стигао је Кибе на линију за појачање", што, како каже Јањић, представља доказ да је Халиловић учествовао у борбеним дејствима.

Одбрана Веселијеве уложила је приговор аутентичности и релевантности на записник МУП-а Републике Српске /Центар служби безбједности Зворник/ о саслушању Мује Омеровића, који је том приликом рекао да је познавао Илију Стојановића и да је чуо да је "нека Шиптарка натјерала његово дијете да себи ископа гроб и након тога га заклала".

Тужилаштво БиХ терети Елфету Весели да је, као припадник Диверзантског вода Команде здружених јединица Липље, Каменица, такозване Армије БиХ, у другој половини јула или првој половини августа 1992. године убила дванаестогодишњег Слободана Стојановића у насељу Бајрићи-Ново Село, на подручју Каменице.

Према оптужници, она је на најсвирепији начин убила дјечака, тако што му је, док је био на бициклу, пришла са леђа и заклала га ножем.

У оптужници је наведено да је Сакиб Халиловић, који је био командант Диверзантског вода, знао да је његова подређена починила ово кривично дјело, али да није предузео неопходне мјере да буде кажњена.

Наставак суђења Халиловићу и Весели заказан је за четвртак, 28. децембар, у 13.00 часова, када ће Тужилаштво наставити са улагањем материјалних доказа.

Током рочишта 28. децембра, биће донесена одлука да ли ће посљедњи свједок Тужилаштва БиХ бити саслушан путем видео-линка или када буде посјетио БиХ у марту наредне године.


http://www.srna.rs/novosti/554162/tuzilastvo-ulozilo-materijalne-dokaze.htm


 

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >