Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Трново
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Стојановићи убијени на кућном прагу Штампај Пошаљи
Уторак, 05 јун 2007
Глас јавности
5. јун


НА ДАНАШЊИ ДАН: Злочини над Србима у БиХ и Хрватској

Стојановићи убијени на кућном прагу


Поводом 15 година од страдања Срба, стављамо на располагање документацију о лицима српске националности која су убијена у масовним покољима јуна 1992. Позивамо читаоце да помогну у откривању злочина и допуни података које саопштавамо и комплетирању документације Центра за истраживање злочина над српским народом Припремио: Миливоје Иванишевић

Горажде, урбано градско насеље у коме је у току муслиманске владавине овим градом 5. јуна 1992. у властитој кући извршено свирепо убиство више чланова једне од малог броја српских породица које су се силом прилика још налазиле у Горажду.


Злочин су починили наоружани и униформисани припадници муслиманске полиције и Армије БиХ. После извршеног злочина, кућа жртава је опљачкана и демолирана. Није познато да ли су муслиманске војне или цивилне власти покренуле истрагу о овом злочину. Муслимани и њихово руководство овог града нису имали обзира ни према најстаријим средњовековним српским историјским и културним споменицима. Разорили су средњовековну православну цркву Светог Мученика Георгија из 1446. године и све околне помоћне објекте, а српско гробље багером преорали.

Жртве: 1) Невенка Стојановић, њен супруг 2) Мирко (Петко) Стојановић-Баћо, 1971. њихов трогодишњи син 3) непознато име (Мирка) Стојановић, његов деда 4) Петко (Данило) Стојановић, 1927. и његова супруга 5) име непознато, презиме Стојановић.

Распоточје, Дривуша, Мутница, Перин Хан, Мамићи, и друга села и засеоци који се налазе на десној обали реке Босне у општини Зеница, насељени у знатној мери српским становништвом, изложени фронталном нападу 5-6. јуна 1992. од стране више хиљада припадника муслиманских оружаних формација у маскирним униформама са новонасталим ознакама љиљана или традиционалним ознакама полумесеца, војника Армије БиХ регрутованих на овом подручју.

Напад је планирао и акцијом напада против наведених села руководио муслиманско-хрватски окружни штаб територијалне одбране Зенице. Приликом акције рањено је више Срба, а њих више од 500 одведено у логор КПД "Зеница", где су били изложени свакодневном малтретирању, злостављању, материјалним и моралним уценама и убиствима. Сва српска покретна имовина је опљачкана, а што се није могло опљачкати и однети, разорено и спаљено. Српска црква је оштећена, а поједини гробови на православном гробљу, из непознатих разлога, у току ове акције откопавани.

Жртве: 1) Радован (Милан) Бабић, 1962; 2) Стана (Лука) Зорота-Лукић, 1942; 3) Радо Бајић; 4) Петко Милић, 1957; 5) Обрен Миловић, 1955; 6) Богдан (Млађен) Караћ, 1943; 7) Славко (Перо) Лекић, 1961; 8) Тихомир (Миле) Ђукић, 1959; 9) Томислав (Михаило) Ђукић, 1934; 10) Милорад (Прокопије) Зекановић, 1946; 11) Ристо Хрвач; 12) Ана Мишура.



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >