Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow У Коњицу Срба скоро и да нема
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

У Коњицу Срба скоро и да нема Штампај Пошаљи
Уторак, 05 децембар 2017
05/12/2017 |  18:46 ⇒ 20:18 | РТРС

Да су злочини почињени у прољеће и љето 1992. године у Коњицу и околини за резултат имали уклањање и присилно пресељење готово цјелокупне популације Срба са тог подручја, свједочи и данашња слика Коњица.

Од пријератних око 7.000 становника који су се изјашњавали као Срби, данас их је тек 300, углавном старијих.

Дан након хапшења 13 бивших припадника тзв. Армије БиХ, Територијалне одбране и МУП-а за злочине над Србима, у Коњицу - уздржаност. Поједини Коњичани нису жељели да коментаришу ово хапшење, али неки су били и отворенији....

- Зна се отприлике како је све текло. Правда дошла на своје мјесто, живот тече даље и шта друго казати? Порука свима - смирите тензије, наставите живјети. Тражимо правду и готово. Шта ће то бити? Ко је крив нека одговара! Шта ћу му ја сад за то, таман да сам га ја родио! - коментар је једног грађанина.

А одговорност за злочине над српским живљем у Брадини, Мусали и Челебићима касни више од двије деценије.

Непроцесуирање је сигурно и један од разлога зашто се Срби не враћају у овај крај. Након погрома 1992. године о којем свједочи спомен-плоча испред обновљеног храма и бројне рушевине, Брадина је и данас очишћена од Срба. Кажу, ту су један или два пензионера, неки више дођу љети да обраде имање. А некада их је ту живјело скоро 700. Живјело је и у Коњицу, пред рат скоро 7.000 Срба. Ако се у обзир узму Југословени и за хиљаду више. Данас слика потпуно другачија – свега 300, углавном старих.

- Мислим, да је тај број пао, чак, испод 300. Када сам дошао овдје прије десет година, било је неких 500 старијих мјештана и понеко млађи. Млађи углавном завршавају школу и одлазе негдје даље. Тако је тренутно моја кћерка једино српско дијете у школи овдје на Варди, а у другој школи има још четворо српске дјеце - рекао је парох коњички Милан Бужанин.

Озбиљнијег повратка Срба у Коњиц нема. Чињеница да их је од некадашњих 16,3 одсто од укупног броја становника данас свега 1,41 одсто, говори да српска заједница у овој општини нестаје.

Жељели смо данас да добијемо и коментар челних људи општинске управе. Међутим, обећана изјава је изостала.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=280722




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >