Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок Тужилаштва: Заробљени Срби били малтретирани у логору Штампај Пошаљи
Среда, 01 новембар 2017
01/11/2017 |  15:17 | РТРС | СРНА

Заштићени свједок Тужилаштва БиХ "С-9" навео је на суђењу команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године, да су заробљени Прњаворчани, које је испитивао у Казнено-поправном заводу Зеница, рекли да су у логору били малтретирани.

Он каже да припадници одреда "Ел муџахедин", који је био у саставу Трећег корпуса такозване Армије БиХ, нису признавали Војну полицију корпуса, због чега она није могла да провјери да ли је 12 припадника Војске Републике Српске из Прњавора, након заробљавања на Возући 1995. године, било малтретирано у муџахединском логору.

Свједок је навео да је радио у Одјељењу за аналитику службе безбједности Трећег корпуса, али и да је имао овлаштење да испитује заробљене српске војнике.

"Војна полиција није могла тамо ући јер их припадници одреда `Ел муџахедин` нису признавали. Захваљујући ангажовању неких лица, они су касније размијењени", изјавио је свједок.

Он је рекао и да им није био доступан 51 припадник Војске Републике Српске заробљен у акцији "Фарз" у септембру 1995. године у Возући, које су у насељу Кестен отели припадници "Ел муџахедина" од 328. бригаде. Свједок је додао да је о томе обавијештен замјеник команданта корпуса Аган Хасанић који је о томе обавијестио команданта Трећег корпуса Сакиба Махмуљина.

Махмуљин је, како је навео, рекао да ће предузети све мјере да ти заробљеници буду ослобођени, као што је учињено са Прњаворчанима.

"Ја нисам могао ићи на терен, али сам чуо у Одјељењу да су ти заробљеници у логору малтретирани и злостављани. Говорило се да је понеко и убијен и да лешеве негдје скривају", рекао је свједок.

Он је потврдио да су органи безбједности добијали информације о понашању припадника "Ел муџахедина" на подручју Травника и Завидовића током 1995. године.

Служба безбједности је, између осталог, евидентирала рушење надгробних споменика на православном гробљу у насељу Цурићи у општини Завидовићи 26. маја 1995. године, те физички напад на два запослена лица у угоститељском објекту у Травнику.

Свједок је потврдио да је Одјељење службе безбједности Трећег корпуса 15. јуна 1995. сачинило и информацију у којој се наводи да су припадници одреда "Ел муџахедин" ликвидирали "десет четника, од којих су двојици одсјекли главе које су носили кроз село и показивали народу".

"Нисам радио на изради ове информације, али се сјећам да се унутар Одјељења о томе причало. Тадашњи помоћник команданта за безбједност Екрем Алихоџић био је о овоме упознат, а не знам да ли је он обавијестио команданта Махмуљина, што је по правилу требало да учини", рекао је заштићени свједок.

Суђење ће бити настављено 8. новембра.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=276166



 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >