Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Суђење Азри Башић: Одбрани спорни докази Тужилаштва БиХ
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Азри Башић: Одбрани спорни докази Тужилаштва БиХ Штампај Пошаљи
Субота, 28 октобар 2017
27/10/2017 |  12:02 ⇒ 12:04 | РТРС | СРНА

На суђењу Азри Башић за убиство и злостављање заробљених српских цивила у Дому ЈНА у Дервенти и на подручју села Поље 1992. године Тужилаштво БиХ уложило је материјалне доказе на које је одбрана оптужене уложила приговор јер сматра да нису релевантни у овом предмету.

Међу доказима које је уложио тужилац Миланко Кајганић је извјештај Првог крајишког корпуса Војске Републике Српске од 27. маја 1992. године, којим се доказује постојање оружаног сукоба Војске Републике Српске и Хрватског вијећа одбране /ХВО/ на подручју Дервенте.

Уложен је и борбени извјештај команде Првог крајишког корпуса од 12. маја 1992. године, којим се доказује присуство хрватских војних јединица на подручју Дервенте, извјештај команданта тог корпуса од 31. јула 1992. године о постојању оружаног сукоба и присуству хрватске војске на подручју Дервенте, те борбени извјештај Првог крајишког корпуса од 29. маја 1992. о постојању борбених дејстава на том подручју.

Кајганић је, између осталог, уложио седам спорних доказа који се односе на извјештаје команде хрватске војске источне Посавине, скинутих са веб странице генерала ХВО-а Слободана Праљка.

У тим извјештајима се потврђују сукоби на подручју Дервенте 1992. године, дјеловање Ријечке бригаде, заробљавање већег броја лица српске националности у Чардаку 26. априла 1992. године, извјештај о стању безбједности и трајању оружаних сукоба.

Међу уложеним доказима је наређење команде хрватске војске источне Посавине од 19. маја 1992. године, којим се доказује присуство Ријечке бригаде на подручју Дервенте.

Тужилац је уложио и пресуду Окружног суда у Добоју од 19. септембра 2014. године којом Тужилаштво доказује страдање Благоја Ђураша и потврђује статус других оштећених, те пресуду Врховног суда Републике Српске од 25. маја 2015. године којом је потврђена пресуда Окружног суда у Добоју.

Кајганић је најавио да ће против Башићеве поднијети измијењену оптужницу, након што одбрана изнесе своје доказе.

Суђење Башићевој биће настављено 3. новембра када ће започети доказни поступак одбране.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=275518





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >