Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Л. K. Сребренице arrow СРЕБРЕНИЦА, ЈУЛ 1995. / III део
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

СРЕБРЕНИЦА, ЈУЛ 1995. / III део Штампај Пошаљи
Петак, 02 март 2007
Индекс чланака
СРЕБРЕНИЦА, ЈУЛ 1995. / III део
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
Страна 6
Страна 7
Страна 8

 
    На једном гробном месту покопан је Хајрудин (Шефко) Авдић, који је био командант ТО Сућеска, а потом помоћник команданта за безбедност 281. Источнобосанске лаке бригаде. Планирао је,  непосредно руководио и учествовао у нападу, пљачки и уништавању српских села Осредак, Виогор, Ораховица, и Сасе на подручју општине Сребреница. Исто је починио и са селима Јеремићи, заселак Мановићи и Рупово Брдо оп. Власеница и Хранча, оп. Братунац.[32] У току само три месеца свог командовања Хајрудин Авдић је учествовао у убиствима 74 лица српске националности.
 
    У мезарју су покопани и истакнути борци 280. источнобосанске лаке бригаде са седиштем у Поточарима: Нусрет (Салко) Салиховић, Сенад (Јусуф) Јусић, Салчин (Сејфо) Хоџић, Аљо (Ибрахим) Хусеиновић, Хајрудин (Назиф) Османовић и Хајрудин (Хасан) Суљић. Они су непосредно одговорни за страдања следећих српских села: Гниона, Јеремићи,  српски заселак Мановићи, Брежане, Загони, Залазје, Сасе и др.12. јула 1992. (47 српских жртава), 8. августа Јежестица, општина Братунац (9), 24. септембар Подравање, општина Сребреница  (32), 5. октобра Факовићи, оп. Братунац (17), 6. новембра Каменица, општина Зворник (53 жртве), 14. децембара 1992. братуначка села Лозница, Бјеловац, Сикирић (60), 7. јануара 1993. село Кравица, општина Братунац (15) и 16. јануара 1993. село Скелани, општина Сребреница (61). Жртве њихових похода су 332 лица српске националности. А наведени борци за та дела и злочиначке подвиге које су починили приликом освајања српских села награђени су разним признањима од претпостављених старешина и команди.
 
    Авдулах (Авдо) Ахметовић, 1960.г. Сућеска, био је помоћник команданта, а Хајрудин (Хамид) Авдић, члан штаба 281. источнобосанске лаке бригаде. Прве жртве њиховиха напада били су села Осредак, Виогор, Ораховица, Жутица, Рупово Брдо, Брежане, Хранча и Јежестица, општина Братунац, Подравање, општина Сребреница, Лозница, Бјеловац, Сикирић, Кравица, општина Братунац и Скелани, општина Сребреница. Из исте јединице као непосредни извршиоци злочина регистровани су: Адем (Ахмет) Рамић, рођ. 1937.год, Сребреница, Хајрудин (Омер) Алић, 1968. год. Сребреница, Мујо (Мухарем) Алић, Зулфо (Муниб) Халиловић, Хасан (Мујо) Бегановић, Менсур (Шефко) Мустафић, Хасан (Енез) Хасановић, Хасан (Хасиб) Салиховић, 1968.г, Фикрет (Хусо) Мехмедовић, Бешир (Синан)Ајшић, 1971; и Хасан (Механ) Хасановић. У тим злочиначким подухватима наведени командири и војници протерали су српско становништво и учествовали у убиству 228 лица српске националности.
 
    Ибро (Хусеин) Дудић, рођен 1969. године, из Сребренице, мајор, командант 282. источнобосанске лаке бригаде руководио је нападима на села Ратковићи,  Крњићи, Залазје, Сасе, Миланова воденица, на путу између села Пећи и Скелана, Подравање, Бољевићи, Лозница, Бјеловац, Сикирић, Кравица и подручје Скелана. У наведним акцијама и селима убијено је 328 Срба, а њихова имовина опљачкана и пренета у муслиманска села.
 
    Официри Мехмед (Салих) Салихоџић, Авдулах (Мустафа) Бећировић и Сафет (Хамед) Ахмић били су све време рата на важним командним и руководећим дужностима у штабу 283. Источнобосанске лаке бригаде. Организовали су напад на српски заселак Витез, потом села Опарци, Лозничка Ријека,Крњићи,  Факовићи и Бољевићи, Лозница, Бјеловац, Сикирић и Скелани (засеоци Кушићи, Ћосићи, Жабоквица, Костоломци, Бујаковина, и др.) У истим акцијама учествовали су и борци Сејдалија (Алија) Мехић, Азем (Хиркија) Алић, Липље, оп. Зворник;  Мирзет (Алија) Ризвановић, Џевад (Кемал) Салиховић, Ахмо (М.) Хасановић, Хајрудин (И.) Цврк, Бајро (Фадил) Салиховић и Хасиб (Рифет) Ахмић У поменутим српским селима убијено је укупно 189 Срба мештана страдалих села.
 
    У мезарју покопани Ибран (Ибро) Муратовић, рођ. 1949. из Братунца учествовао је у нападу на село Бљечева 6.05.1992. година и убиству 3 лица српске националности.
 
    Сенад (Хакија) Хасановић, 1968. из села Роваши и Исмет (Омер) Мустафић, 1942. из истог села, припадници посебних, вероватно локалних, муслиманских оружаних формација, интервентног вода Роваши, учествовали су у нападу на српско село  Метаљка  и у заседи на саобраћајници Зворник-Власеница у селу Коњевић Поље када је 27.05.1992. год. пресретнута колона камиона власништво ДД „Боксит“ из Милића и убијено пет возача српске националности, а возила спаљена.
 
    Кадмир (Ибрахим) Алић из Тегара (оп. Братунац) и Хусо (Рамо) Халиловић из Сребренице учествовали су у нападу на српско село  Брежане (оп. Сребреница) 30.06.1992. год. и убиству 19 лица српске националности.
 
    Хамдија (Хамед) Алиспахић, 1947.г. из Јаглића учествовао у нападу на српско село Јежестица (оп. Братунац)  8. августа 1992. и убиству 9 Срба.
 
    Мирсад (Ћамил) Мехмедовић, Сућеска, Мехмед (Едхем) Хајдаревић, Солоћуша и Сејдин (Сејдалија) Алић из села Међе (оп. Сребреница) учествовали у нападу на села Осредак, Виогор, Ораховица и др. села на подручју општине Сребреница 15. маја 1992. и убиству 8 лица српске националности.
 
 
< Претходни