Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво затражило најстрожу казну за Едхема Жилића Штампај Пошаљи
Петак, 13 октобар 2017
13.10.2017 16:05 | Срна | Глас Српске

Сарајево - Тужилаштво БиХ од Суда тражи да најстроже казни Едхема Жилића, јер сматра да је доказало да је починио ратни злочин над српским и хрватским цивилима у спортској дворани "Мусала" у Коњицу.

Износећи завршну ријеч, тужилац Сања Јукић рекла је да је Тужилаштво ван сваке разумне сумње доказало свих 16 тачака оптужнице, те да оптужени Жилић као управник објекта "Мусала" у Коњицу није учинио ништа да спријечи злочине које су починили стражари објекта у којем су била затворена лица хрватске и српске националности.

"Видио је, али баш ништа није предузео да се та малтретирања спријече, да се стражари, њему подређени, казне, већ је и сам знао у њима да учествује. Знао је добро шта се дешава у Мусали. Знао је да су људи тамо пребијани, силовани, пржени", нагласила је Јукићева.

Она је истакла и да су сви затвореници били цивили који су заробљени у својим кућама без или с положеним оружјем, те да су у вези с њима прекршене све женевске конвенције, преноси Бирн.

"Жилић је био командант, управник, и јасна су била његова овлашћења, које је он и те како познавао. Био је професионални војник, чије се радње косе са свим правилима, прије свега, људског понашања", рекла је Јукићева.

Тужилац је нагласила да није нашла ниједну олакшавајућу околност коју би Суд могао узети у обзир, додавши да оптужени током цијелог поступка "нити једне секунде није показао кајање за оно што је починио, нити је икада једном од 34 свједока упутио било какво извињење".

Према оптужници Тужилаштва БиХ, Жилић је чинио, наредио, омогућио и није спријечио нечовјечна поступања према затвореницима хрватске и српске националности у заточеничком објекту спортске дворане "Мусала" у Коњицу.

Жилић је оптужен као припадник такозване Армије БиХ и вршилац дужности управника у "Мусали". На терет му се ставља да је у периоду од маја до краја октобра 1993. омогућио стражарима да сексуално злостављају и силују затворенике.

Завршну ријеч одбрана ће изнијети 27. октобра.

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >