Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Завршен судски поступак против Орића за ратни злочин
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Завршен судски поступак против Орића за ратни злочин Штампај Пошаљи
Уторак, 12 септембар 2017
Танјуг | 12. септембар 2017. 13:21 | Вечерње новости

Судски поступак против ратног команданта некадашње Армије БиХ за Сребреницу Насеру Орићу завршен је данас, а изрицање пресуде заказано је за 6. октобар.

Одбрана тражи Орићево ослобађање јер сматра да нема доказа за њгову кривицу.

Излагањем завршних речи одбране данас је у Суду БиХ завршен судски поступак у предмету против Насера Орића, којег Бошњаци сматрају ратним херојем, а Срби злочинцем, Тужилаштво терети за ратне злочине на подручју општине Сребреница у јулу 1992.

Орић је ухапшен 10. јуна 2015. у Берну по потерницији Србије, на путу за Швајцарску где је требало да присуствује обележавању двадесете годишњице злочина у Сребреници.

Србија је потерницу за Орићем распиала 2014, због сумње да је починио кривично дело ратног злочина над српским становништвом у Сребреници 1992.

Орић је бивши бошњацки командант кога је Хашки трибунал осудио за ратне злочине по једној тачки оптужнице на две године затвора за индиректну одговорност за смрт седам и мучење 11 српских заробљеника у периоду од 1992. до 1993. године.

Након жалбе на пресуду, Орић је проглашен невиним, пошто је Апелационо веће у Хагу тада закључило "да нема сумње да су тешки злочини почињени над Србима у Сребреници у периоду од септембра 1992. до марта 1993, али да "доказ да су злочини почињени није довољан за изрицање казне појединцу".

Ратни командант муслиманских снага је средином осамдесетих година прошлог века, пре распада Југославије, био припадник специјалних јединица ЈНА за атомску и хемијску одбрану. Потом је завршио шестомесечни курс у Земуну и радио уполицијској станици Савски Венац у Београду као приправник током 1988. да би потом као члан полицијске јединице за специјалне акције, имао је обуку још две године.

Орић је 1990. пребачен на Косово и Метохију као члан јединица за специјалне акције МУП-а, а по повратку у Београд, како су известили тада медији, био је телогранитељ Слободана Милошевића, а током 9. марта је учествовао у хапшењу Вука Драшковића.

У "медијској биографији" наводило се и да је ноћу радио на улазу у познату београдску дискотеку "Метро" у Кнез Михајловој улици.

Каријеру у БИХ почиње у августу 1991. године у полицијској станици на Илиџи, на периферији Сарајева да би потом био прекомандован у полицијску станицу у Сребреници где је наредне године унапређен у шефа полицијске станице у Поточарима.

По избијању рата у БИХ Орић је 20. маја 1992. постављен на функцију команданта Стаба Територијалне Одбране у Сребреници а од 1. јула 1992. и за члана Ратног председништва Сребренице.

Предводио је, тврдили су медији уочи суђења у Хагу, многобројне нападе на више од 50 српских села 1992-1993, у општинама Братунац и Сребреница. Орић са сарадницима је у јулу 1995, пре него што је војска Републике Српске заузела Сребреницу, евакуисани хеликоптером на подручје под контролом Армије БИХ.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:685447-Zavrsen-sudski-postupak-protiv-Orica-za-ratni-zlocin



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >